Jak noc sylwestrową spędzają Węgrzy i Czesi?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 16:58
Czy na Węgrzech i w Czechach w szczególny sposób spędza się Sylwestra? Gdzie i z w jakim towarzystwie bawią się zazwyczaj mieszkańcy Pragi i Budapesztu? O sposobach spędzania ostatniego dnia roku opowiedzieli goście audycji Wyszehradio.
Audio
  • Goście audycji Wyszehradio o tym jak spędza się sylwestrową noc na Węgrzech i w Czechach (Wyszehradio/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/geralt/dom. publiczna

Jak przyznał Jaromir Vejrych, największa zabawa sylwestrowa w Czechach tradycyjnie odbywa się na rynku starego miasta w Pradze. - Po południu rozpoczyna się sylwestrowy program, który zakończy się odliczaniem ostatnich minut tego roku. Ogólnie większość Czechów świętuje w domach, ze znajomymi, rodzinami, ale też w restauracjach czy pubach. Bardzo lubiane przez Czechów jest też świętowanie w górach - mówił radca czeskiej ambasady. Jak dodał, tradycyjnie, zarówno młodzi jak i starsi wiekiem Czesi, świętują nadejście nowego roku przy kuflu dobrego, czeskiego piwa. - Piwo to czeska tradycja, pilzner to czeski produkt, dlatego jest niewyobrażalne mieć sylwestra bez piwa - mówił.

Z kolei o tym, jak świętuje się Sylwestra w Budapeszcie opowiedziała Dorota Dijosi z Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie. Jak przyznała, Węgrowie również wolą spędzać sylwestrową zabawę w domu. - Tak jak wigilię spędza się z rodziną, tak sylwestra koniecznie z przyjaciółmi.  Zawsze jest wesoło, przede wszystkim pijemy szampana, ale jeżeli chodzi o jedzenie, to koniecznie trzeba zjeść po północy albo zupę, albo ciepłe danie z soczewicy. Dzięki temu będziemy mieli mnóstwo pieniędzy - mówiła Dijosi. 

Ponadto Michalina Oziembłowska - redaktor prowadząca blogu "Magyazyn" - opowiedziała o jej fascynacji Węgrami.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Jaromir Vejrych (radca ambasady Czech w Polsce), Michalina Oziembłowska (redaktor prowadząca blog "Magyazyn"), Dorota Dijosi - węgierskie centrum kultury w Warszawie 

Data emisji: 31.12.2017

Godzina emisji: 16.04

dad/kh

Czytaj także

"Wojak Janosz" - poemat, który zna każdy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:00
Wojak Janosz to jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Sándor Petőfi napisał o nim niezwykły poemat. Poeta był bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio".
rozwiń zwiń