X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak noc sylwestrową spędzają Węgrzy i Czesi?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 16:58
Czy na Węgrzech i w Czechach w szczególny sposób spędza się Sylwestra? Gdzie i z w jakim towarzystwie bawią się zazwyczaj mieszkańcy Pragi i Budapesztu? O sposobach spędzania ostatniego dnia roku opowiedzieli goście audycji Wyszehradio.
Audio
  • Goście audycji Wyszehradio o tym jak spędza się sylwestrową noc na Węgrzech i w Czechach (Wyszehradio/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/geralt/dom. publiczna

Jak przyznał Jaromir Vejrych, największa zabawa sylwestrowa w Czechach tradycyjnie odbywa się na rynku starego miasta w Pradze. - Po południu rozpoczyna się sylwestrowy program, który zakończy się odliczaniem ostatnich minut tego roku. Ogólnie większość Czechów świętuje w domach, ze znajomymi, rodzinami, ale też w restauracjach czy pubach. Bardzo lubiane przez Czechów jest też świętowanie w górach - mówił radca czeskiej ambasady. Jak dodał, tradycyjnie, zarówno młodzi jak i starsi wiekiem Czesi, świętują nadejście nowego roku przy kuflu dobrego, czeskiego piwa. - Piwo to czeska tradycja, pilzner to czeski produkt, dlatego jest niewyobrażalne mieć sylwestra bez piwa - mówił.

Z kolei o tym, jak świętuje się Sylwestra w Budapeszcie opowiedziała Dorota Dijosi z Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie. Jak przyznała, Węgrowie również wolą spędzać sylwestrową zabawę w domu. - Tak jak wigilię spędza się z rodziną, tak sylwestra koniecznie z przyjaciółmi.  Zawsze jest wesoło, przede wszystkim pijemy szampana, ale jeżeli chodzi o jedzenie, to koniecznie trzeba zjeść po północy albo zupę, albo ciepłe danie z soczewicy. Dzięki temu będziemy mieli mnóstwo pieniędzy - mówiła Dijosi. 

Ponadto Michalina Oziembłowska - redaktor prowadząca blogu "Magyazyn" - opowiedziała o jej fascynacji Węgrami.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Jaromir Vejrych (radca ambasady Czech w Polsce), Michalina Oziembłowska (redaktor prowadząca blog "Magyazyn"), Dorota Dijosi - węgierskie centrum kultury w Warszawie 

Data emisji: 31.12.2017

Godzina emisji: 16.04

dad/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wojak Janosz" - poemat, który zna każdy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:00
Wojak Janosz to jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Sándor Petőfi napisał o nim niezwykły poemat. Poeta był bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio".
rozwiń zwiń