Ambasador: Polacy i Słowacy wciąż wiedzą o sobie za mało

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 17:22
Oba narody muszą się lepiej poznać. Musimy przełamać mentalne bariery. Dla Polaków Słowacja kończy się często na pięknych wspólnych Tatrach, a dla Słowaków Polska – na Krakowie i Wrocławiu – mówił ambasador RP na Słowację Leszek Soczewica w specjalnym wydaniu "Wyszehradia" z Bratysławy.
Audio
  • Wyszehradio - wydanie specjalne z Bratysławy (Jedynka)
Bratysława
BratysławaFoto: Shutterstock.com

Można czasem usłyszeć, że Polska i Słowacja siedzą obok siebie, ale plecami do siebie. Dla Polaków Słowacja się kurczy, zaś dla Słowaków Polska to wielki kraj za górami. Leszek Soczewica, ambasador Polski w Bratysławie, pytany, ile prawdy jest w tych stwierdzeniach, przyznał, że Polacy i Słowacy znają się za mało. - Jesteśmy bliscy sobie etnicznie, kulturowo, językowo - ale faktycznie nie bardzo się znamy.

- Choć pewnym usprawiedliwieniem są góry które nas dzielą, to jednak od kilku lat konstatuje się, że jako sąsiedzi z kilkuset kilometrami granicy powinniśmy się lepiej poznać  - mówił ambasador. Dodał, że jest teraz bezpośrednie połączenie Warszawy z Bratysławą, więc Słowacja staje się częstszym celem turystycznym dla Polaków. A dla Słowaków czasem odkryciem są Mazury czy Suwalszczyzna.

Jakie znaczenie dla Słowacji ma Grupa Wyszehradzka? - Słowacy są bardzo przywiązani do V4, co jest oczywiste i z taktycznego, i ze strategicznego punktu widzenia. To mały kraj, tego rodzaju format współpracy regionalnej jest dla nich pożyteczny m.in. w kontaktach z UE, ale i z państwami, które współpracują z V4, takimi jak Japonia, czy Korea. Jedyna instytucja Grupy Wyszehradzkiej, Fundusz Wyszehradzki, ma swoją siedzibę tutaj w Bratysławie - powiedział rozmówca Jedynki.

Mowa była również o Polakach i Polonii na Słowacji. Dorota Cibińska, prezes Klubu Polskiego w Bratysławie, powiedziała, że w Bratysławie jest około tysiąca Polaków. Rozmawiano również o tym, że w Bratysławie jest duże zainteresowanie nauką języka polskiego. Ewa Sipos opowiadała natomiast o słowacko-polskim projekcie muzycznym. Z kolei o działaniach, z pomocą których można wspierać gospodarkę i promować polską kulturę mówił Jacek Gajewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie.

O tajemnicach i ciekawostkach na temat stolicy Słowacji opowiadał Arkadiusz Kugler, przewodnik po Bratysławie.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Gość: Leszek Soczewica, ambasador RP w Bratysławie, Dorota Cibińska (prezes Klubu Polskiego w Bratysławie), Ewa Sipos, Jacek Gajewski (dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie), Arkadiusz Kugler (przewodnik po Bratysławie)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 16:00

agkm

Zdjęcia z Bratysławy i Słowacji, Fot. Polskie Radio

Czytaj także

"Projekt słowacko-węgierskiego rurociągu ma pewne ryzyko"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 18:40
- Stworzenie gazociągu jest kluczowe, ale ważne jest też pytanie, skąd ten gaz będzie pochodził - podsumował na antenie Jedynki Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Polsce nie ma jednego głosu w kwestii imigrantów"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 16:44
Zakończony w piątek unijny szczyt w Brukseli nie przyniósł przełomu w sprawie migracji. Kraje członkowskie są wciąż podzielone, różnice zdań dotyczą już nie tylko obowiązkowego podziału uchodźców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy święta w Budapeszcie czy Bratysławie różnią się od tych w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 16:30
Czy na Słowacji i Węgrzech panują jakieś unikatowe zwyczaje świąteczne? Jakie potrawy jedzą nasi sądziedzi? Czy są wśród nich takie, które mogłyby wywołać zaskoczenie w Polsce? O tym, jak spędza się święta Bożego Narodzenia w Bratysławie i Budapeszcie opowiedzieli goście audycji Wyszehradio.
rozwiń zwiń