Dr Paweł Kowal: sytuacja w Czechach najciekawszą w tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 17:18
Czesi wybrali prezydenta Milosza Zemana na drugą kadencję. W piątkowo-sobotnim głosowaniu urzędujący szef państwa zdobył 51,4 procent głosów. Jego konkurent - profesor Jirzi Drahosz - zyskał 48,6 procent. Wynik czeskiego plebiscytu komentował w audycji "Wyszehradio" dr Paweł Kowal z PAN.
Audio
  • Dr Paweł Kowal o skutkach wyborów w Czechach oraz oraz rozmowa z Beatą Jaczewską ,dyrektorką wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (Wyszehradio/Jedynka)
Milosz Zeman w komisji wyborczej
Milosz Zeman w komisji wyborczej Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Jak zauważył gość radiowej Jedynki, pomimo ewentualnego wsparcia Milosza Zemana, premier Andriej Babisz wciąż pozostaje bez większościowego rządu. - Babisz będzie kombinował na różne sposoby. Wiadomo, że w każdym parlamencie da się znaleźć jakieś rozwiązanie, żeby uzyskać większość. W czeskim kontekście chodzi o to, żeby prezydent to wspierał. Zeman będzie starał się w jak największym spokoju, z poparciem Babisza, kończyć swoją polityczną karierę - mówił dr Kowal określając to mianem "politycznego finału Zemana". - Z tego punktu widzenia, można powiedzieć, że jeszcze bardziej powinien się cieszyć Babisz. Dlatego, że zwycięstwo Jirzi Drahosza oznaczałoby dla niego duże kłopoty. Drahosz prawdopodobnie doprowadziłby do nowych wyborów, Zeman będzie szukał świętego spokoju.

W ocenie dr Pawła Kowala wybór Milosza Zemana będzie prowadził do tego, że w Czechach będzie powstawał "specyficzny typ demokracji". - Za tym się kryją pewne poważne problemy. Na przykład rodzaj takiej "oligarchicznej demokracji", która będzie się kształtowała wokół premiera Babisza i jednocześnie państwo biznesowe. Oznacza to, że najważniejsza, decydująca osoba w państwie, mająca wpływ na wszystkie decyzje, jest też jedną z najbogatszych osób w regionie. Relacje międzynarodowe są temu podporządkowane, bo Babisz ma bardzo dużo inwestycji w Niemczech. Tym samym relacje niemiecko-czeskie będą relacjami Babisza z jego fortuną, inwestycjami - tłumaczył ekspert. Dr Paweł Kowal przyznał, że to, co ma obecnie miejsce w Czechach, określać można mianem najciekawszych wydarzeń w tej części Europy. - Tu kształtuje się zupełnie inny typ demokracji, w której właściwie nie ma partii politycznych - mówił specjalista PAN. - W Polsce nie ma takiej osoby, która by w połowie przypominała Andrieja Babisza. Nie ma takiej osoby, która miałaby takie wpływy polityczne, takie wpływy finansowe i takie wpływy medialnie jednocześnie w rękach - dodał.

Ponadto w audycji rozmowa o szycie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie oraz rozmowa z Beatą Jaczewską, dyrektorką wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN), Magdalena Skajewska (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia), Beata Jaczewska (dyrektor wykonawcza  Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 16.04

dad/abi

Czytaj także

Czechy: Milosz Zeman wygrał wybory prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 18:25
W Czechach drugą turę wyborów prezydenckich wygrał w sobotę obecny szef państwa 73-letni Milosz Zeman. Po podliczeniu 99,7 proc. głosów poparcie dla niego wynosi 51,6 proc. Jego rywal, były przewodniczący Akademii Nauk Jirzi Drahosz uzyskał 48,4 proc. głosów.
rozwiń zwiń