"Węgry bardzo dużą mówią o dywersyfikacji, ale na razie przedłużają umowy z rosyjskim Gazpromem"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 16:52
- Węgrzy sygnalizują, że chcieliby więcej gazu spoza Rosji. Alternatywą są dostawy rumuńskie, możliwe dzięki rozbudowywanym połączeniom gazowym w Europie Środkowej w ramach polityki unijnej. Alternatywą mogą też być dostawy azerskie, w przyszłości, gdy zostaną zwiększone - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki. 
Audio
  • Czy Węgry naprawdę chcą dywersyfikacji dostaw gazu? (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IgorGolovniov / Shutterstock.com

Węgry podpisały porozumienie, na mocy którego będą mogły sprowadzać z Rumunii 4 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Dzięki temu można oczekiwać końca rosyjskiego monopolu gazowego na Węgrzech. Docelowo skorzystać może cały region.

- Węgry bardzo dużą mówią o dywersyfikacji, ale to, co robią, to na razie przedłużanie umów z rosyjskim Gazpromem, zapewnianie zainteresowania tej firmy regionem, w którym znajdują się Węgry poprzez umowy o wykorzystaniu węgierskich magazynów oraz systematyczne wypowiedzi podkopujące wiarygodność Ukrainy jako państwa tranzytowego – mówił Jakóbik.

- Węgrzy sygnalizują, że chcieliby więcej gazu spoza Rosji. Alternatywą są dostawy rumuńskie, możliwe dzięki rozbudowywanym połączeniom gazowym w Europie Środkowej w ramach polityki unijnej. Alternatywą mogą też być dostawy azerskie, w przyszłości, gdy zostaną zwiększone - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o przedsięwzięciach na granicy polsko-słowackiej oraz o pochodzeniu zwrotu "czeski film".      

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk SzrubarzAleksander Ziemiańczyk

Gość: Wojciech Jakóbik (ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznes Alert), Karolina Rzepecka (Program Współpracy Interreg Polska-Słowacja)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 16.04 

dcz/abi

Czytaj także

PGNiG chce renegocjować ceny gazu z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 14:54
Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiła w środę do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego dostarczanego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego – poinformował zarząd PGNiG.
rozwiń zwiń