Trwa kampania wyborcza na Węgrzech. Czy Viktor Orban utrzyma władzę?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 18:11
- Przewaga Viktora Orbana nad innymi partiami polega na tym, że opozycja po prostu nie potrafi odebrać mu władzy - powiedział na antenie Jedynki Dominik Hejj, politolog z portalu kropka.hu.
Audio
  • Kampania wyborcza ruszyła na Węgrzech (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Imaresz

Na Węgrzech oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

- Viktor Orban z pewnością idzie po kolejną kadencję. Jedyne czego nie wiemy, to jak duża ta przewaga będzie ponad innymi ugrupowaniami i czy uda mu się utrzymać większość konstytucyjną. Paradoksalnie te wybory są ważniejsze od tych, które odbyły się cztery lata temu. Większość kandydatów obsadzonych na stanowiska po 2010 roku zostało bowiem wybranych na 9 lat. Łatwo, więc obliczyć, że w tej kadencji będą ważyć się losy, czy te urzędy zostaną utrzymane, czy też nie - stwierdził Dominik Hejj.

Gość Jedynki zapytany czy popularność Orbana wynika z tego, że Węgrom żyje się lepiej, stwierdził, że "jego siła niesie się z tego, że opozycja nie jest zdolna odebrać mu władzy"- Dodatkowo to poczucie, że i tak nic się nie da zmienić np. w kwestii służby zdrowia, czy nauki powoduje, że dużo Węgrów pozostanie w domach. To sprawi, że Fidesz utrzyma przewagę dzięki tym najbardziej zdyscyplinowanym Węgrom, którzy zawsze głosują i popierają obecny rząd - podsumował Hejj.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Gość:  Dominik Hejj (politolog, portal kropka.hu) 

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 16.10

koz/abi

Czytaj także

Ekspert: na Węgrzech Orban już zaczyna kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 21:39
- Kwestia cen gazu i opłat za energię elektryczną również w tych wyborach będzie ważną obietnicą wyborczą – mówił w Jedynce Wojciech Przybylski, redaktor naczelny pisma ”Visegrad Insight”. Mowa była również o muzeum boglarczyków, polskich uchodźców z czasów II wojny światowej, rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej i wspólnym pakiecie atrakcji turystycznych grupy V4.
rozwiń zwiń