Jak wygląda polsko-czeska współpraca samorządowa?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 17:11
W związku z 42. Biegiem Piastów, najstarszą i największą w Polsce imprezą narciarską, audycję "Wyszehradio" prezentowaliśmy wyjątkowo z Polany Jakuszyckiej. A jako, że to prawie granica, do Harrachova stąd są trzy kilometry, to dobra okazja, by porozmawiać o polsko-czeskiej współpracy samorządowej.
Audio
  • Jak wygląda polsko-czeska współpraca samorządowa? (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Josef Zima/shutterstock.com

Reporterka Klaudia Porębska odwiedziła siedzibę Karkonoskiego Parku Narodowego. Dyrektor tego parku Andrzej Raj podkreślił, że od wielu lat Karnosze jego koledzy z Polski i Czech postrzegają jako jeden obiekt przyrodniczy. - Zwierzęta, ale i rośliny, nie uznają granic administracyjnych - zaznaczył. Co zajmuje leśników, przyrodników po obu stronach gór?


Czytaj więcej:
IMG_48151200.jpg
Radiowa Jedynka na 42. Biegu Piastów

Burmistrzowie Szklarskiej Poręby - Mirosław Graf i Świeradowa-Zdroju - Roland Marciniak opowiedzieli w audycji "Wyszehradio" o przyjaźni polsko-czeskiej. - W sposób naturalny jesteśmy skazani na współpracę. Na niwie sportowej, turystycznej, ale chyba też coraz bardziej towarzyskiej - robimy u siebie zakupy, spotykamy się w kawiarniach - stwierdził Graf.

- My z Czechami bardzo mocno współpracujemy. Nie tylko w zakresie transportu publicznego. Wspólnie budujemy wieże widokowe i ścieżki rowerowe. Mamy wymianę młodzieży szkolnej, spotykamy się na różnych imprezach - wymienił Marciniak. - Pomimo tego, że mówimy różnymi językami, to mamy te same pomysły, bo mieszkamy w tym samym miejscu - zauważył.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Andrzej Raj (dyrekotr Karkonoskiego Parku Narodowego), Arkadiusz Wichniak (przewodnik sudecki), Mirosław Graf (burmistrz Szklarskiej Poręby), Roland Marciniak (burmistrz Świeradowa-Zdroju)

Data emisji: 4.03.2018

Godzina emisji: 16.05

kk

Zobacz więcej na temat: Czechy Krzysztof Grzesiowski

Czytaj także

"Węgry bardzo dużą mówią o dywersyfikacji, ale na razie przedłużają umowy z rosyjskim Gazpromem"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 16:52
- Węgrzy sygnalizują, że chcieliby więcej gazu spoza Rosji. Alternatywą są dostawy rumuńskie, możliwe dzięki rozbudowywanym połączeniom gazowym w Europie Środkowej w ramach polityki unijnej. Alternatywą mogą też być dostawy azerskie, w przyszłości, gdy zostaną zwiększone - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa kampania wyborcza na Węgrzech. Czy Viktor Orban utrzyma władzę?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 18:11
- Przewaga Viktora Orbana nad innymi partiami polega na tym, że opozycja po prostu nie potrafi odebrać mu władzy - powiedział na antenie Jedynki Dominik Hejj, politolog z portalu kropka.hu.
rozwiń zwiń