"Portrecista" - film ważny dla ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 09:43
- To najważniejszy film, który oglądałam i przy którym pracowałam - mówi Agata Steczkowska, kompozytorka muzyki do powstałego w 2005 roku "Portrecisty". Dokument opowiada o Wilhelmie Brasse, fotografie w Auschwitz.
Audio
  • Irek Dobrowolski i Agata Steczkowska o swoim filmie "Portrecista", cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Irek Dobrowolski i Agata Steczkowska o swoim filmie "Portrecista", cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Zdjęcia młodej więźniarki Czesławy Kwoki wykonane przez fotografa obozowego Wilhelma Brasse
Zdjęcia młodej więźniarki Czesławy Kwoki wykonane przez fotografa obozowego Wilhelma BrasseFoto: Domena publiczna

Gościem dwóch kolejnych audycji "Mój świat dźwięków" był Irek Dobrowolski, reżyser tego filmu, a prywatnie przyjaciel Agaty Steczkowskiej. - Takich ludzi jak Wilhelm Brasse spotyka się tylko raz w życiu. To człowiek, który na dnie piekła widział więcej niż inni i zarejestrował dowody największych zbrodni w historii - mówi reżyser. Opowiada też o tym, jak zastanawiał się nad muzyką do swojego filmu. - Kiedy porozmawiałem z Agatą, nie miałem wątpliwości, że podchodzi do pracy inaczej niż twórcy, z którymi spotykałem się wcześniej. Oni wymyślają, rozpisują, Agata otworzyła na pana Wilhelma serce, a on to odwzajemnił. Przełożyło się to na najbardziej niezwykłą muzykę, z jaką spotkałem się w mojej pracy - zapewnia.

Agata Steczkowska dodaje: - Mogę powiedzieć coś, co bardzo rzadko mówię - jestem dumna że mogłam wnieść swój wkład do tego filmu. Jest on bardzo ważny dla ludzkości.

W jaki sposób reżyser namówił Wilhelma Brasse do wystąpienia w filmie? Jak potoczyły się jego losy po wojnie? Dlaczego rodzina poznała jego przeszłość dopiero oglądając film? O tym w audycjach, w których wykorzystano także fragmenty filmu "Portrecista".

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzą: Marcin Kusy i Agata Steczkowska

Gość: Irek Dobrowolski (reżyser)

Daty emisji: 13.02.2017 i 20.02.2017 (ponowna emisja: 10.04.2019)

Godzina emisji: 23.05

mg/pg

Czytaj także

Aneta Kopacz i film "Ja". Na ratunek chorym na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 16:00
Nominowana do Oscara za obraz "Joanna" reżyserka Aneta Kopacz nakręciła film zatytułowany "Ja". Dokument ten zainaugurował kampanię edukacyjną dotyczącą specjalistycznego żywienia w chorobie nowotworowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Więzi". Film nakręcony z czułością

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:00
Dokument 21-letniej Zofii Kowalewskiej pt. "Więzi" znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara w swojej kategorii. Film opowiada historię dziadków reżyserki, którzy wrócili do siebie po ośmiu latach związku Zdzisława z inną kobietą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Andrzej Fidyk nie dostał medalu od Kim Ir Sena

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 08:50
– Wszystko przez ambasadora Korei Północnej w Warszawie, który znał reakcje opinii publicznej na "Defiladę" – mówił reżyser o jednym ze swych najsłynniejszych dokumentów.
rozwiń zwiń