Wojciech Staroń: w dokumencie odnalazłem pełną wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 12:01
- Zaraz po ukończeniu wydziału operatorskiego zdecydowałem się wyreżyserować film dokumentalny. Poczułem, jak to może być fascynujące, ponieważ pod tą anachroniczną nazwą "film dokumentalny" kryje się cały koloryt kreacji filmowej i to, czego zawsze szukałem w filmie, czyli wolność - mówi Wojciech Staroń.
Audio
  • Wojciech Staroń o wolności, jaką daje mu kręcenie filmów dokumentalnych (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Wojciech Staroń
Wojciech StarońFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prowadząca audycję Agata Steczkowska jest autorką  muzyki do kilku filmów Wojciecha Staronia. Oboje po raz pierwszy spotkali się przy okazji debiutu reżysera pt. "Syberyjska lekcja". Jest to zapis z pobytu w okolicach Bajkału, gdzie Małgorzata (obecnie żona Wojciecha Staronia) pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Inny przyklad ich współpracy to "Argentyńska lekcja", również dokument z podróży, opowiedziany z punktu widzenia 8-latka, syna autora filmu.

Wojciech Staroń Traktuję film dokumentalny jako swoiste laboratorium, gdzie mogę kreować swój własny świat, a przy okazji przeżywać coś na własnej skórze

- Wy wszyscy żyjecie tą twoją pasją. I wszyscy, Ty, Twoja żona i Wasz syn, się w tym odnajdujecie. To coś bardzo niespotykanego i bardzo się cieszę, że to tak się u Ciebie rozwinęło - podkreśla Agata Steczkowska.

Dlaczego Wojciech Staroń zdecydował się połączyć pasję filmową z życiem rodzinnym, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzą: Agata Steczkowska

Gość: Wojciech Staroń (dokumentalista, operator)

Daty emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 23.05

pg/ab

Czytaj także

"Portrecista" - film ważny dla ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 09:43
- To najważniejszy film, który oglądałam i przy którym pracowałam - mówi Agata Steczkowska, kompozytorka muzyki do powstałego w 2005 roku "Portrecisty". Dokument opowiada o Wilhelmie Brasse, fotografie w Auschwitz.
rozwiń zwiń