X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zespół Gawęda. Dzieci, które tworzyły kulturę po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:47
Zespół niedawno skończył rok jubileuszowy i z tej okazji byli uczestnicy spotkali się, aby wspominać wspólne lata działalności, oraz oddać się tańcom i zabawie. Inicjatywa odmieniła losy dzieci żyjących w powojennych trudnych czasach
Audio
  • Rozmowa z byłymi członkami zespołu Gawęda. (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Twarzą w twarz 17 kwietnia godz. 23:05
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź PR

- Po II wojnie światowej dzieci spędzały dużo czasu na zabłoconych podwórkach, włócząc się bez celu - mówi była członkini Gawędy. Opowiada, że druh wpadł na pomysł, aby "pomalować dzieciom ich świat" grając w ich pobliżu na akordeonie. Muzyka płynąca z instrumentu przyciągała je do mężczyzny. Uznał, że stworzy teatr, w którym dzieci będą mogły "wyżyć się" artystycznie, co początkowo nie spodobało się chłopcom. Andrzej Kieruzalski wpadł na pomysł, że zagra ze zbuntowanymi chłopcami w szachy. Jego wygrana miała oznaczać wstąpienie chłopców do Gawędy. Druh wygrał, dzięki czemu mógł utworzyć zespół na własnych zasadach.

- Występowaliśmy, byliśmy radośni, mieliśmy maski i stroje - dodaje kolejna ze współtworzących zespół. Jest wdzięczna druhowi za to, że pomagał wtedy dzieciom tworzyć kulturę. - Każdy z nas poza obowiązkami artystycznymi miał jeszcze jedno dodatkowe zajęcie, np. starsze dziewczynki musiały otaczać opieką młodsze i uczyć je, jak przygotowuje się teatralną walizkę - opowiada członkini Gawędy.

Oficjalna data utworzenia artystycznej grupy przypada na 13 października 1952 roku. - Po pewnym czasie dzieciom zaczęło czegoś brakować, chciały pójść o krok dalej, więc druh stworzył spektakl teatralny, którego premiera cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i wniosła do załogi ducha świeżości - dodaje.

Grupa liczyła początkowo 13 młodych uczestników, a przedstawienia ograniczały się do krótkich występów z udziałem lalek, później doszedł śpiew i taniec. Jeden z byłych uczestników wspomina, że lata 60 były czasami rewolucji kulturalnej na świecie, a zapotrzebowanie na tego typu zespoły wzrastało. Po pewnym czasie "Gawęda" została przeniesiona do samego centrum Warszawy, gdzie zyskała więcej sali do prób i mogła jeszcze sprawniej się rozwijać. Działalność artystyczna zespołu zakończyła się wraz ze śmiercią założyciela.

- Do "Gawędy" przychodziły osoby, które chciały realizować swoją wrażliwość artystyczną - dodaje jedna z byłych uczestniczek. Zespół wspomina, że dzięki inicjatywie artystycznej i licznym wyjazdom dzieci mogły wówczas poznać inne kraje, poza szarą Polską, którą wtedy zamieszkiwały. Tym sposobem zwiedzili m.in Francję i Danię.

Czego "Gawęda" nauczyła się od założyciela zespołu? Dlaczego funkcjonowanie tego typu inicjatywy było trudne w latach 60? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzą: Agata Steczkowska i Marcin Kusy

Data emisji: 3.04.2019, 17.04.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/abi/kh

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat dźwięków Macieja Gudowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 11:01
- Muzyka jest moją pasją i to chyba na pierwszym miejscu – mówił lektor filmowy Maciej Gudowski. Przed dwoma tygodniami gość zdradzał, jak czyta się filmy z bogatą ścieżką dźwiękową. Teraz opowiedział, czym muzyka jest dla niego prywatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W chłopięcym chórze nie ma miejsca na sztuczność

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:05
Chór, w którego skład wchodzą chłopcy, urzeka swoją delikatnością i autentycznością. Specyfika chóru sakralnego przenosi słuchacza prosto do świata mistycyzmu i namawia na spotkanie z własną wrażliwością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewdzięczna rola chórzysty

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 07:17
Kompozytorzy bardzo lubią wykorzystywać w operach chóry i zazwyczaj jakaś rola dla nich się znajdzie. - Chórowi, tak jak w greckiej tragedii, przypada rola komentatora wydarzeń, który stoi z boku i komentuje to, co się dzieje – wyjaśnia profesor Krzysztof Kusiel-Moroz.
rozwiń zwiń