"Rakugo" - japoński teatr komediowy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:09
Tradycyjny teatr komediowy "Rakugo" przedstawia siedzącego na poduszce aktora ubranego w kimono i opowiadającego widzom zabawne historie. Jak można łączyć aktorstwo z muzyką oraz o tym jak bardzo różni się teatr japoński od europejskiego opowiedzieli goście Agaty Steczkowskiej. 
Audio
  • "Rakugo" - japoński teatr komediowy (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Japoński teatr Rakugo
Japoński teatr "Rakugo"Foto: E.K.Brown PAP/EPA

- Teatr europejski rożni się bardzo od teatru japońskiego. W spektaklu "Barabasz" występuje jako psalmista Dawidowy, który opowiada historię śpiewaną. Gram tam na różnych instrumentach. Mam momenty, kiedy akompaniuję do scen, gram na bębnach i urządzeniach, które wydobywają dźwięki. Moja muzyka oprawia na żywo cały spektakl i on się faktycznie odbywa tak, że ja każdorazowo muszę być. (...) Jeżeli chodzi teatr japoński, w którym gra Aco, to jest to dużo bardziej skomplikowana sytuacja, bo faktycznie ten człowiek siedzi i rozbawia ludzi do łez - powiedział Paweł Steczkowski, muzyk.

Gość audycji Aco Tomine z Japonii mówi, że w teatrze "Rakugo" śpiewa tradycyjne piosenki na własnych instrumentach. - Śpiewam tradycyjne piosenki ludowe, ewentualnie czasem szukam piosenek, które sprawią, że publiczność będzie się śmiać. Jeżeli chodzi o instrumenty to głównie gram na akordeonie, ale mam dzwoneczki przyczepione do nogi, które dodatkowo wzbogacają tę muzykę - powiedziała na antenie radiowej Jedynki japońska artystka Aco Tomine. 

Marcin Jahr, muzyk, mówi, że bardzo ceni sobie współpracę z artystami różnymi kulturowo i docenia współpracę z młodą Japonką, z którą razem z Pawłem Steczkowskim wspólnie tworzą muzykę. 

Jak Aco Tomine odczuwa muzykę? Co jej się najbardziej podoba w Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Mój świat dźwięków" z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Steczkowska

Goście: Aco Tomine (artystka), Paweł Steczkowski (artysta), Marcin Jahr (artysta), Wojciech Jedynak (tłumacz językowy)

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 23.05

ans/ag

Czytaj także

"Mój świat dźwięków". Delikatność chłopięcego głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:07
Agata Steczkowska to dyrygentka pochodząca z muzycznej rodziny, która pod swoje nauczycielskie skrzydła wzięła młodych chłopców. W czym tkwi magia chóru tworzonego przez najmłodszych śpiewaków płci męskiej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Gawęda. Dzieci, które tworzyły kulturę po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:47
Zespół niedawno skończył rok jubileuszowy i z tej okazji byli uczestnicy spotkali się, aby wspominać wspólne lata działalności, oraz oddać się tańcom i zabawie. Inicjatywa odmieniła losy dzieci żyjących w powojennych trudnych czasach
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aco Tomine: wybrałam akordeon, na którym nauczyłam się grać samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:28
Aco Tomine z akompaniamentem akordeonu śpiewa stare pieśni ludowe. Na antenie "Jedynki" opowiedziała o tym, dlaczego wybrała akordeon i jak nauczyła się na nim grać. Dowiedzieliśmy się także o kulisach współpracy młodej Japonki z polskim muzykiem Pawłem Steczkowskim.
rozwiń zwiń