X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dla twórcy instrumentu, muzycy są największym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 12:32
- W tym zawodzie najwspanialsze jest to, że ludzie na całym świecie grają na tych instrumentach. To daje napęd, żeby każdy instrument był jeszcze lepszy - mówi Jacek Żelazek, na co dzień muzyk i lutnik, który specjalizuje się w robieniu bębnów. Dlaczego wybrał w swoim życiu zawodowym, akurat tę ściężkę?
Audio
  • Rozmowa z Jackiem Żelazkiem, cz. I (Jedynka/ Mój świat dźwięków)
  • Rozmowa z Jackiem Żelazkiem, cz. II (Jedynka/ Mój świat dźwięków)
Jacek Żelazek
Jacek ŻelazekFoto: Jacek Żelazek - archiwum prywatne

Jacek Żelazek od najmłodszych lat interesował się rzeźbiarstwem i muzyką. W końcu swoje życie postanowił związać z robieniem bębnów i grą na bębnach. W swoim dorobku ma takie instrumenty jak bębny szamańskie, bębny obręczowe, congi, djembe, bębny basowe, bata, taiko, riqi oraz różne tamburyna. Miał także przyjemność współpracy muzycznej z wieloma muzykami, m.in. z Davidem Saucedo Valle, Honoratą Kożuchowską, chórem The Voices, Słomą, Don Vasylem, Fleshmob Orchestra (w składzie: Tadeusz Sudnik, Janusz Smyk, Paweł Prochnowski, Andrzej Rejman, Rafał Smoliński, Zbych Kunkowski), Witkiem Vargasem, a w bardzo wczesnej młodości również z Adamem Palmą i Filipem "Wieżą" Różańskim.

- Przez wiele lat grałem na congach i djembe, instrumentach pochodzących z Afryki. Poświęcałem na to sporo czasu, grałem w wielu zespołach, projektach, jak również miałem swoje zespoły. To przynosiło ludziom dużo zabawy. Ta muzyka jednak nijak miała się do polskiej muzyki ludowej, a ja od dzieciństwa byłem związany ze swoim regionem, czyli z Kujawami (…). Dziadek, pradziadek, wszyscy grali na skrzypcach mazurki czy kujawiaki - opowiada Jacek Żelazek.

Gość Jedynki przyznaje, że w pewnym momencie miał wewnętrzny problem. Z jednej strony uwielbia muzykę kubańską. - Ale z drugiej strony nie mogę śpiewać o tym, że nad Hawaną pięknie świeci słońce, a ja jestem z Kujaw… Próbowałem nawet grać do tego kujawiaki na congach, ale po prostu te dźwięki nie pasują do siebie. Szukałem instrumentu - słyszymy.

W końcu Jacek Żelazek podjął decyzję o wykonywaniu bębnów. Najpierw szamańskich, później obręczowych. Nie ukrywa, że robi tylko instrumenty, na których potrafi grać. Powód? Trzeba "czuć" instrument, aby był odpowiednio dopasowany, wygodny i brzmiał dobrze. - Muszę grać na tym bębnie. Jeżeli gram na nim tuż po zrobieniu i on mi się podoba, to jestem gotowy go sprzedać. Jeżeli nie, to zmieniam skórę - dodaje.

Od czego Jacek Żelazek zaczął edukację muzyczną? Jak wygląda jego warsztat? Dlaczego zajmuje się wykonywaniem instrumentów?

Zapraszamy do wysłuchania obu części rozmowy.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Jacek Żelazek (muzyk, lutnik)

Data emisji: 4.09.2019, 11.09.2019

Godzina emisji: 23.05

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mistrzowskie warsztaty Agaty Steczkowskiej. "Muzyka może być wentylem do uzyskania szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 11:55
W audycji "Mój świat dźwięków" uczestniczki "Mistrzowskich warsztatów Agaty Steczkowskiej" opowiedziały o tym, jak dzięki tej inicjatywie odzyskały szansę na realizowanie swoich muzycznych marzeń. Dowiedzieliśmy się także, jak ważne jest poszukiwanie talentu we własnych dzieciach i co zrobić, aby je mądrze zachęcić do artystycznego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Steczkowska: ideą jest rozśpiewanie naszego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 12:25
- Spotykamy się znowu, żeby podzielić się z naszą wspaniałą publicznością tą radością śpiewania i grania - mówi Agata Steczkowska, znana dyrygentka i pianistka. 
rozwiń zwiń