Przemysław Sokół: dla mnie muzyka to emocja zaklęta w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:52
Artysta zdradza, że muzyka to jego pasja, która towarzyszy mu od dziecka, wyjątkowe połączenie matematyki z metafizyką.  
Audio
  • Przemysław Sokół i Agata Steczkowska cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Przemysław Sokół i Agata Steczkowska cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotografiecor.nl/Shutterstock

Przemysław Sokół nie przypomina sobie konkretnego wydarzenia, które sprawiło, że zainteresował się muzyką. Ale nie bez znaczenia jest to, że pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Pradziadek grał na puzonie i na skrzypcach, dziadek był trębaczem, tata też jest trębaczem. - Z tatą i z siostrą grywaliśmy wspólnie - wspomina.

Podkreśla, że inspiruje go muzyka etniczna. Lubi bardzo muzykę bałkańską. - Poza tym, że jest to muzyka ludowa, to jest na bardzo wysokim poziomie wykonawczym, co mnie, jako instrumentalistę bardzo interesowało i fascynowało - mówi. Zwraca uwagę, że do wykonania pewnych utworów, w końcu ludowych, potrzeba sprawności instrumentalnej wręcz wirtuozowskiej.

W drugiej części audycji Przemysław Sokół mówi, że zawsze bardzo ważna była dla niego muzyka jazzowa i mimo, że studiował na typowej akademii klasycznej to jazz odebrał ogromną rolę w jego życiu. - Była to wielka fascynacja, duże wyzwanie, też dla instrumentalistów, przede wszystkim daje dużą możliwość rozwoju dla muzyka - dodaje. 

W rozmowie z Agatą Steczkowską muzyk zdradził, jakie ma najbliższe plany artystyczne. - Teraz głównie skupiam się na stworzeniu nowego programu, który już częściowo gramy, ponieważ powstało już parę utworów. Program, który zatytułowałem "Slovanica" będziemy wykonywać z zespołem "Sokół Orchestra". Skupiamy się na starych, polskich piosenkach - informuje artysta. 

Czym różni się rodzina muzyczna od rodziny muzykującej? Co skłoniło go do grania na trąbce? Jaki był jego pierwszy instrument? Zapraszamy do wysłuchania dwugodzinnej audycji okraszonej muzyką gościa.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Przemysław Sokół (muzyk, trębacz, kompozytor, aranżer)

Data emisji: 3.10, 9.10.2019

Godzina emisji: 23.05, 23.08 

ag/ans

Czytaj także

"Dla twórcy instrumentu, muzycy są największym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 12:32
- W tym zawodzie najwspanialsze jest to, że ludzie na całym świecie grają na tych instrumentach. To daje napęd, żeby każdy instrument był jeszcze lepszy - mówi Jacek Żelazek, na co dzień muzyk i lutnik, który specjalizuje się w robieniu bębnów. Dlaczego wybrał w swoim życiu zawodowym, akurat tę ściężkę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Nowotnik: jako muzyk jestem otwarty na wszystkie projekty

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:50
- Nie mam żadnych antypatii, jeśli chodzi o styl. Czego dowodem może być np. moja współpraca z DJ-em, który robi muzykę dance w Australii. Wydaje mi się, że utwór, który zrobiliśmy, był pierwszym na świecie, jeśli chodzi o obecność liry korbowej na żywo - mówi Piotr Nowotnik. Zapraszamy do rozmowy z kompozytorem, aranżerem i wirtuozem grającym na wielu instrumentach z dalekiej Australii.
rozwiń zwiń