Krzysztof Mika: najpierw grałem na oparciu fotela

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 07:00
- Od małego byłem wychowywany w duchu sportu. Tata, który był sędzią i trenerem koszykówki, zabierał mnie i rodzeństwo na różnego rodzaju aktywności sportowe. Dobrze mi to szło, lubiłem to, ale jednocześnie zawsze miałem jakieś zainteresowania muzyczne - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" perkusista Krzysztof Mika. 
Audio
  • Krzysztof Mika o swojej muzycznej drodze. Część 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Krzysztof Mika o swojej muzycznej drodze. Część 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Prathan Nakdontree

- Później się okazało, że w grze na instrumentach perkusyjnych to, że jesteś mocno w sporcie osadzony za młodu bardzo się przydaje - mówi muzyk. - Jak siedzisz za zestawem perkusyjnym, twoja postura utrzymuje się w dużej mierze na miednicy, na tylnej część ciała. Nogi oraz ręce są w ruchu i niejako w powietrzu. Ważny w tym wszystkim jest balans. Okazuje się, że jeżeli masz pewne grupy mięśni dobrze wykształcone, wtedy jest ci łatwiej - dodaje. 

A skąd miłość do muzyki? - Pierwsza przygoda z muzyką, kiedy poczułem, że to jest to, co mnie bardzo interesuje, to było za sprawą mojego wujka Roberta Paska. W dużej mierze to on zapoczątkował to we mnie. To była ta iskra - mówi Krzysztof Mika i dodaje, że miał wówczas 12 lat.

- Wujek powiedział: "Krzysiek, ty tak lubisz tę muzykę, stukasz rękoma do rytmu, to może ja ci dam pałki" - zdradza perkusista i dodaje, że najpierw grał na oparciu fotela, ale w związku z tym, że jego wujek pracował w Domu Kultury i miał "przyjaciół w orkiestrze" powiedział o nim dyrygentowi. - Tam zacząłem ćwiczyć. Tak zaczęła się ta moja muzyczna droga - zaznacza gość Jedynki.

Co było dalej? Zapraszamy do wysłuchania całej dwuczęściowej rozmowy, którą znajdą Państwo w dołączonych nagraniach. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Krzysztof Mika (perkusista)

Data emisji: 04.03.2020; 11.03.2020

Godzina emisji: 23.05

kh

Zobacz więcej na temat: Agata Steczkowska perkusja

Czytaj także

Krzysztof Nowakowski: perkusista musi być jednym rytmem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 07:23
Muzyka to jego miłość i pasja. Uważa, że dzięki niej może opowiadać coś innym ludziom. Uwielbia koncertować i obserwować żywiołowe reakcje publiczności na jego solowe popisy. Gościem "Mojego świata dźwięków" jest Krzysztof Nowakowski.
rozwiń zwiń