Jak gra się na berimbau? Opowieść o niezwykłych instrumentach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 06:00
Jak nazywa się prapradziadek instrumentów strunowych? Jak brzmi fujara wielkopostna/wierzbinówka? Jak wygląda instrument używany przez szamanów jako lekarstwo? Zapraszamy na 2-częściowe spotkanie z kompozytorem Piotrem Nowotnikiem.
Piotr Nowotnik w studiu radiowej Jedynki
Piotr Nowotnik w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piotr Nowotnik ukończył renomowaną uczelnię muzyczną - Victorian College of the Arts w Melbourne (Australia). Jest kompozytorem. Komponuje współczesną muzykę koncertową, tworzy muzykę i dźwięk dla teatru (m.in. teatr Pleroma w HongKongu i teatr La Mama w Australii), filmu (ścieżka dźwiękowa do "The Journey" była nominowana do nagrody Best Soundtrack Album w Sydney w 2014 roku) i sztuk wizualnych.

Gra na tak oryginalnych instrumentach, jak lira korbowa, dudy szwedzkie czy kusztar ujgurski. Jego muzyka wykonywana jest na całym świecie a jego neo-klasyczne kompozycje stanowią część narodowych zbiorów w National Library of Australia. Angażuje się w kolaboracje z artystami różnych dyscyplin, współpracuje także z polskimi twórcami. W 2018 roku wziął gościnny udział w Warsztatach Mistrzowskich Agaty Steczkowskiej.

W "Moim świecie dźwięków" Piotr Nowotnik opowiedział o niezwykłych instrumentach z całego świata. Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Posłuchaj
48:24 2020_09_16 23_06_02_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Pierwsza część spotkania z polskim kompozytorem mieszkającym od lat w Australii, Piotrem Nowotnikiem (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Posłuchaj
48:17 2020_09_30 23_05_37_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Druga część spotkania z polskim kompozytorem mieszkającym od lat w Australii, Piotrem Nowotnikiem (Mój świat dźwięków/Jedynka)
 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 16.09.2020; 30.09.2020

Godzina emisji: 23.05

kk/kh

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Agata Steczkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agata Steczkowska i jej fortepian

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 09:55
W audycji z cyklu "Mój świat dźwięków" Agata Steczkowska opowiada o instrumencie, na którym - jak mówi - uwielbia grać. To fortepian. Prezentuje też swoje utwory na fortepian.
rozwiń zwiń