Izabela Żukowska: w muzyce szukam tego, co nas łączy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 06:48
- Muzyka jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wyobraźmy sobie, jak by wyglądał świat bez muzyki... Nie możemy sobie tego wyobrazić - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" Izabela Żukowska - pisarka i dziennikarka Polskiego Radia, która z wykształcenia jest muzykologiem.
Izabela Żukowska
Izabela ŻukowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

czytaj więcej
zukowska iza_002417.jpg
Izabela Żukowska wyróżniona nagrodą "Magazynu literackiego KSIĄŻKI"

- Do szkoły muzycznej poszłam dlatego, że cała rodzina też była umuzykalniona - mówi w Programie 1 Polskiego Radia gość Agaty Steczkowskiej i dodaje, że wybrała się tam razem z siostrą cioteczną, która teraz jest muzykiem. - Ja poszłam w trochę inną stronę, ale też muzyczną, dlatego że zarażona tym bakcylem muzycznym potem nie wyobrażałam sobie, żeby robić cokolwiek innego, co nie byłoby związane z muzyką - zdradza Izabela Żukowska.


Posłuchaj
47:15 PR1_MPLS 2020_10_07-23-06-36.mp3 Izabela Żukowska gościem Agaty Steczkowskiej (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

- Bardzo zaczytywałam się w książkach, które poświęcone były muzyce. Wtedy pomyślałam, że chciałabym właśnie takie książki pisać i chciałabym o tej muzyce opowiadać. Pomyślałam, że lepsza będzie dla mnie droga, która wiąże się ze słowem, które dotyczy muzyki, niż sama muzyka - podkreśla. 

Izabela Żukowska mówi, że szuka w muzyce tego, co jest w niej uniwersalne. - Co sprawia, że rozumiemy się wszyscy bez względu na to, skąd pochodzimy. W muzyce szukam tego, co nas łączy - zaznacza.

***

Izabela Żukowska została wyróżniona nagrodą "Magazynu literackiego KSIĄŻKI". Uhonorowano ją w kategorii "Tytuł roku 2018" za publikację "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności". 

Zapraszamy do wysłuchania także drugiej części rozmowy z Izą Żukowską, w której mówiła m.in. o pracy radiowca i swoich audycjach:


Posłuchaj
49:02 2020_10_14 23_05_54_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Izabela Żukowska gościem Agaty Steczkowskiej. Część 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 7.10.2020; 14.10.2020

Godzina emisji: 23.06

kh

Czytaj także

Mistrzowskie warsztaty Agaty Steczkowskiej. "Muzyka może być wentylem do uzyskania szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 11:55
W audycji "Mój świat dźwięków" uczestniczki "Mistrzowskich warsztatów Agaty Steczkowskiej" opowiedziały o tym, jak dzięki tej inicjatywie odzyskały szansę na realizowanie swoich muzycznych marzeń. Dowiedzieliśmy się także, jak ważne jest poszukiwanie talentu we własnych dzieciach i co zrobić, aby je mądrze zachęcić do artystycznego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla twórcy instrumentu, muzycy są największym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 12:32
- W tym zawodzie najwspanialsze jest to, że ludzie na całym świecie grają na tych instrumentach. To daje napęd, żeby każdy instrument był jeszcze lepszy - mówi Jacek Żelazek, na co dzień muzyk i lutnik, który specjalizuje się w robieniu bębnów. Dlaczego wybrał w swoim życiu zawodowym, akurat tę ściężkę?
rozwiń zwiń