Próby chóru dziecięcego w czasie pandemii? "Chciałyśmy podnieść dzieci z foteli"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 07:33
 - Praca online miała dla mnie wielkie znaczenie, dlatego, że gdybyśmy przestali pracować, dzieci straciłyby ochotę, chęci, zainteresowanie - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Anna Bednarska, dyrygent i dyrektor artystyczny chóru dziecięcego Alla Polacca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca działa przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej od kilkudziesięciu lat. Założyła go Sabina Włodarska - wybitny pedagog i dyrygent dziecięcych zespołów muzycznych. W 2014 r. nowym dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru została Anna Bednarska.  Chór liczy blisko 200 młodych entuzjastów muzyki, którzy koncertują w kilku grupach wiekowych, czerpiąc radość ze wspólnego muzykowania. Jak radzą sobie w czasie pandemii koronawirusa?

czytaj więcej
śpiew_1200.jpg
Dyrygentka, która otwiera serca dzieci

- W momencie, kiedy dowiedziałam się, że nie możemy spotykać się stacjonarnie w Teatrze, od razu zdecydowałam się na pracę online. Oczywiście wiąże się to z pewnym przemyśleniem i przygotowaniem. Trzeba wiedzieć, jak pracować z dziećmi online i mieć przemyślany plan - mówi Anna Bednarska. 

Posłuchaj
47:51 2020_10_21 23_06_22_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Anna Bednarska o pracy z chórem dziecięcym podczas lockdownu (Mój świat/Jedynka)

Jak zdradza, razem z koleżankami Beatą Żukowską-Szarugą i Moniką Kuppe wymyśliły sposób na pracę online. - Prawdopodobnie wielu dyrygentów pracowało w taki sposób. Bardzo chciałyśmy podnieść dzieci z foteli, z tego komfortu i ciepełka domowego. Wymyśliłyśmy takie ćwiczenia i taką formę, w której dzieci musiały współpracować, nie tylko siedząc w domu na krześle. Zaproponowałyśmy ćwiczenia wokalne i oddechowe z ruchem, które mogą być przeprowadzone na siedząco i stojąco. Uczyliśmy się melodii, tekstu piosenek osobno w głosach, dlatego, że to jedyna możliwość pracy online. To, że dzieci nie mogą śpiewać wspólnie, jest jedną z wad pracy online - mówi Anna Bednarska. 

Jako jedną z zalet pracy online dyrygentka wymienia możliwość przesyłania krótkich nagrań wideo zarejestrowanych przez dzieci i młodzież. - Cudowną rzeczą było to, że mogliśmy tworzyć wspólne filmy, które każdy nagrywał w domu. Później, dzięki pomocy realizatora stworzyliśmy wideo do piosenki "Mama". To było duże doświadczenie i trudność dla dzieci, które miały tylko podkład i musiały dostosować do niego swój głos - mówi. 

Chór dziecięco-młodzieżowy Alla Polacca/wideo do piosenki "Mama"


Anna Bednarska opowiedziała także o projekcie "Dzieci śpiewają z Alla Polacca", który został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci". - Przygotowałyśmy dziewięć warsztatów, filmów, w których uczymy dzieci śpiewać piosenki polskich kompozytorów - mówi.Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Bednarską, która mówiła także m.in. o tym, jak zachęcić dzieci do pracy online i jaką rolę odgrywają w tym procesie rodzice. W audycji także Agata Steczkowska zdradziła, jak ona pracuje ze swoim chórem.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Anna Bednarska (dyrygent i dyrektor artystyczny chóru dziecięcego Alla Polacca)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 23.06

kh

Czytaj także

"Mój świat dźwięków". Delikatność chłopięcego głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:07
Agata Steczkowska to dyrygentka pochodząca z muzycznej rodziny, która pod swoje nauczycielskie skrzydła wzięła młodych chłopców. W czym tkwi magia chóru tworzonego przez najmłodszych śpiewaków płci męskiej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W chłopięcym chórze nie ma miejsca na sztuczność

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:05
Chór, w którego skład wchodzą chłopcy, urzeka swoją delikatnością i autentycznością. Specyfika chóru sakralnego przenosi słuchacza prosto do świata mistycyzmu i namawia na spotkanie z własną wrażliwością.
rozwiń zwiń