Janusz Szrom: przez całe życie staram się żyć z jazzem za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 23:05
- Życie z jazzem nie jest łatwe i jak w każdym związku czasem trzeba iść na kompromisy - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" wokalista jazzowy i pedagog muzyczny Janusz Szrom. W jego opinii, trzeba w całości oddać się muzyce, aby dobrze z nią żyć.
Audio
  • Opowieści Janusza Szroma o muzyce cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Opowieści Janusza Szroma o muzyce cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Janusz Szrom
Janusz SzromFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

japonia fudżi shutterstock 1200x660.jpg
Być Japończykiem w Polsce i Polką w Japonii

Janusz Szrom wspomina, że do dydaktyki zachęcił go nieżyjący już Henryk Majewski, zwany ojcem polskiego jazzu. Stowarzyszenie Jazzowe organizowało warsztaty muzyczne dla dzieci, które prowadzili najlepsi polscy jazzmani. - Szkoda, że już nie ma takiej imprezy - zauważa. Tam właśnie debiutował jako nauczyciel dzieci i młodzieży, co - jak przyznaje - nie było takie łatwe.


Posłuchaj
37:41 2021_04_07 23_05_33_moj_swiat_dzwiekow.mp3 Opowieści Janusza Szroma o muzyce cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Posłuchaj
49:00 2021_04_14 23_05_35_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Opowieści Janusza Szroma o muzyce cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Trąbka 1200.jpg
Od chórzysty do trębacza. Tomasz Witek gościem Agaty Steczkowskiej

Obecnie pracuje ze studentami, a więc osobami już dorosłymi i uważa, że praca z dziećmi była trudniejsza. - Dzieci są najlepszym recenzentem nauczyciela i jeśli jest on nudny i nieprawdziwy od razu to wyczuwają - podkreśla.

Janusz Szram wspomina swoją edukację muzyczną. W podstawowej szkole muzycznej chciał się uczyć gry na saksofonie, a zaproponowano mu waltornię. Po gwałtownym sprzeciwie zamieniono instrument na trąbkę. - Coś mi z tą trąbką nie było po drodze, ale zgodziłem się, bo chciałem się uczyć muzyki i to są te kompromisy, o których wspominałem - mówi.

Druga część audycji niemal w całości jest poświęcona Warsztatom Jazzowym w Chodzieży, w których Janusz Szrom pełni funkcje dyrektora artystycznego. Podkreśla, że na jego barkach spoczywa obowiązek zapewnienia właściwej kadry dydaktycznej. - W warsztatach uczestniczyła plejada polskich gwiazd muzyki różnych gatunków - mówi. Opowiada też o książce, która została wydana z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy tych warsztatów, najdłużej cyklicznie trwającej imprezy na świecie.

Posłuchaj obu części audycji, w trakcie których Janusz Szrom śpiewa na żywo piosenki z repertuaru Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Zauchy oraz jazzowe standardy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Janusz Szrom (wokalista jazzowy i pedagog muzyczny)

Data emisji: 7.04.2021, 14.04.2021

Godzina emisji: 23.06

ag

Czytaj także

Janusz Szrom wspomina album "Młynarski o miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 18:18
Na rynku muzycznym ukazał się album "Młynarski o miłości". Jest to składanka piosenek napisanych przez nieżyjącego już Wojciecha Młynarskiego. Dlaczego utwór "Gram o wszystko" jest jednym z najpiękniejszych w całej polskiej literaturze powojennej w kontekście muzycznym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty Jazzowe w Chodzieży. Janusz Szrom: jest to najstarsza impreza w Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:30
- Mimo pandemicznych warunków, bo w takich okolicznościach przyszło nam zorganizować Warsztaty, przyjechało 135 młodych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 50. Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży Janusz Szrom. Jest to najstarsza tego typu impreza w Europie.
rozwiń zwiń