Alternatywna edukacja muzyczna a nauka w szkole muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:40
W audycji "Mój świat dźwięków" mówiliśmy o edukacji muzycznej - alternatywnej wobec nauki w szkole muzycznej. Gośćmi Agaty Steczkowskiej były jej uczennice i chórzystki - Zofia Bonarowska i Weronika Wakuła, które przeszły nietypową drogę edukacji. Nie uczęszczały do szkoły muzycznej, a śpiewają i grają na instrumentach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: liberowolf/Shutterstock

Wojciech Staroń 1200 FORUM 2.jpg
Wojciech Staroń: aparat uczył mnie uważności

Dwie młode kobiety, które niedawno osiągnęły pełnoletność, opowiadały na antenie radiowej Jedynki, jak wyglądały początki ich nietypowej edukacji. - Na zajęcia do pani (Agaty Steczkowskiej - red.) trafiłam przez przypadek. Były prowadzone warsztaty muzyczne niedaleko mojego domu i po prostu się zgłosiłam - opowiada Zofia Bonarowska. 


Posłuchaj
49:08 2021_05_06 00_09_40_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Alternatywna edukacja muzyczna a nauka w szkole muzycznej cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Posłuchaj
48:20 2021_05_13 00_10_25_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Alternatywna edukacja muzyczna a nauka w szkole muzycznej cz. 2 (Moj świat dźwięków/Jedynka)

  

Druga z uczennic - Weronika Wakuła - chociaż nie ukończyła żadnej szkoły muzycznej, śpiewa i tańczy. - Muzyka zawsze była ze mną i przy mnie. Tak naprawdę od podstawówki pamiętam, że brałam udział w różnych konkursach, śpiewałam, tańczyłam - mówi. - Nigdy nie poszłam do szkoły muzycznej, gdyż moi rodzice nie chcieli, żebym poświęcała czas na edukację, która jest bardzo wymagająca i zawsze chciałam, żeby muzyka została moją pasją - dodaje. 

Nauka poprzez zabawę 

Jak podkreśla Agata Steczkowska "muzyki najlepiej uczyć się poprzez zabawę" i stara się stosować tę zasadę w życiu. Weronika Wakuła dodaje, że możemy się bawić, nie tylko grając na fortepianie. - Gramy na innych instrumentach, np. na handpanach. To jest moja ulubiona zabawa i jednocześnie nauka - dodaje. 

Czytaj również: 

 Hang Massive/Youtube

 ***

Rozmówczynie Agaty Steczkowskiej zdradziły również swoje plany na przyszłość. W audycji słuchaliśmy utworów granych przez Zofię Bonarowską i Weronikę Wakułę oraz Agatę Steczkowską. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków

Prowadzi: Agata Steczkowska

Goście: Zofia Bonarowska i Weronika Wakuła (chórzystki, uczennice Agaty Steczkowskiej) 

Data emisji: 6.05.2021 r./ 13.05.2021 r. 

Godzina emisji: 0.09/0.13

ans