Jak pomóc rozwijać się utalentowanemu dziecku? Historia Zuzi Górkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:05
Gośćmi Agaty Steczkowskiej byli: chórzystka, 11-letnia Zuzia Górkiewicz, i jej rodzice.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ferenc Szelepcsenyi/shutterstock.com

Posłuchaj
47:06 2021_09_02 00_11_33_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Jak pomóc rozwijać się utalentowanemu dziecku? Historia Zuzi Górkiewicz (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

- Zuzia śpiewała od zawsze, od urodzenia. Kiedy skończyła 10 lat, zaczęliśmy z mężem myśleć o tym, że może warto zapisać ją na lekcje śpiewu. Specjalistka, z którą rozmawiał mąż, zasugerowała nam, by w tej sprawie skontaktować się z Agatą Steczkowską - opowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Górkiewicz, mama Zuzi. Przyznała, że na początku przeraziła ją wizja wyjazdu do Warszawy (rodzina mieszka w Śremie)

- Umówiliśmy się na pierwsze spotkanie z panią Agatą. Po tym spotkaniu, dla mnie mocnym, bo to była także analiza śpiewu i osoby Zuzi, uświadomiliśmy sobie, jak wiele mamy do zrobienia, jak to będzie wyglądało w kolejnych miesiącach - powiedziała. Gdy państwo Górkiewicz zastanawiali się, jak pogodzić wyjazdy do stolicy ze szkołą Zuzi, wybuchła pandemia koronawirusa. Zaczęły się lekcje online.

steczkowska agata_1614.jpg
"Mój świat dźwięków" w Programie 1

Obecnie Zuzia ma lekcje w systemie hybrydowym - oprócz zajęć online raz w miesiącu ma indywidualne lekcje "w realu". - Bardzo lubimy te przyjazdy do Warszawy. To jest prawdziwa nauka, to śpiewanie zupełnie inaczej wygląda niż przez komputer. Ten trening doprowadził do tego, że właśnie trwa nagrywanie materiału do pierwszej płyty Zuzi - wskazał Bartosz Górkiewicz, tata Zuzi.

- Z perspektywy kilku miesięcy widzę ogromną zmianę u Zuzi. Chodzi mi o dojrzałość muzyczną, spojrzenie na muzykę. Zuzia zobaczyła, że można śpiewać różne utwory, że nie należy się skupiać tylko na tym, co pokazane jest w telewizji. Cieszy mnie, że śpiewa w kilku językach, utwory, których w domu by nie zaśpiewała - stwierdziła pani Agnieszka.

Tata Zuzi zauważył, że lekcje śpiewu to duża przyjemność, ale i obowiązek. - Ja widzę, jak to Zuzię kształtuje jako człowieka. Jak się do tego przykłada, jaka jest obowiązkowa. Widzę w niej zaciętość. Chociaż ma tylko 11 lat, wydaje mi się, że ma już na tyle oleju w głowie, żeby myśleć o swoim życiu. Z tego jestem dumny - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Zuzia Górkiewicz (chórzystka) oraz Agnieszka i Bartosz Górkiewicz (rodzice Zuzi)

Data emisji: 2.09.2021

Godzina emisji: 00.10

kk

Zobacz więcej na temat: Agata Steczkowska MUZYKA

Czytaj także

Alternatywna edukacja muzyczna a nauka w szkole muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:40
W audycji "Mój świat dźwięków" mówiliśmy o edukacji muzycznej - alternatywnej wobec nauki w szkole muzycznej. Gośćmi Agaty Steczkowskiej były jej uczennice i chórzystki - Zofia Bonarowska i Weronika Wakuła, które przeszły nietypową drogę edukacji. Nie uczęszczały do szkoły muzycznej, a śpiewają i grają na instrumentach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy piosenki "Zuzia, lalka nieduża" i "Józek, nie daruję ci tej nocy"? Rozmowa z Krystyną Kwiatkowską

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 08:00
- Ta piosenka to był przełom w moim komponowaniu dla dzieci. Po raz pierwszy, zamiast pisać piosenki czysto edukacyjne, zrobiłam z tego piosenkę rozrywkową - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Kwiatkowska - autorka piosenki "Zuzia, lalka nieduża". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykująca rodzina Jana Pospieszalskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 06:15
Jan Pospieszalski jest członkiem znanej muzykującej rodziny Pospieszalskich. Jego braćmi są m.in. muzycy Marcin Pospieszalski i Mateusz Pospieszalski. 
rozwiń zwiń