"Byłam sam na sam z cadillakiem wśród fortepianów". Agata Steczkowska o swojej pasji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:48
Agata Steczkowska zaprosiła słuchaczy Jedynki do wysłuchania jej autorskich utworów. - Pomyślałam, że któregoś dnia czy wieczoru usiądę i będę grała tylko dla moich miłych słuchaczy i puszczę to w mojej audycji. Ten utwór miał tytuł "Uskrzydlona" i tak właśnie się czuję, kiedy gram dla państwa - mówiła. Dlaczego artystka uwielbia grać na każdym fortepianie?
Agata Steczkowska od zawsze uwielbiała grać na fortepianie
Agata Steczkowska od zawsze uwielbiała grać na fortepianieFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • Agata Steczkowska podczas swojej kariery zagrała już ponad 1000 koncertów
  • - Moje doświadczenia z fortepianem są bardzo różnorakie, ale kocham na nim grać - przyznała Agata Steczkowska
  • Prowadząca "Mój świat dźwięków" do dzisiaj wspomina grę na niezwykłym fortepianie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Agata Steczkowska przyznała, że od samego początku uwielbiała grać na fortepianach. - Chociaż nie zawsze jest to takie wspaniałe, jakby się wydawało. I to z prostej, technicznej przyczyny, która dotyczy wszystkich pianistów na świecie. Często gramy koncerty na instrumentach, które nie są za dobre. Jedne są wspaniałe, drugie mniej, a trzecie są takie, że nadają się chyba bardziej na podpałkę niż do grania - stwierdziła.

- Przez te 37 lat pracy, kiedy zagrałam ponad 1000 koncertów w swoim życiu, miałam do czynienia już chyba z każdym instrumentem. Od najgorszego, poprzez średni, aż po nawet najlepszy czy super nowy fortepian. Pamiętam, że rozgrywałam, czyli pierwszy raz ktoś grał na nim, fortepian w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Miałam tam jubileusz moich 10. warsztatów i właśnie wtedy przyjechał nowy Steinway (…). Byłam sam na sam z przyjacielem-fortepianem, takim cadillakiem wśród fortepianów. Grałam na nim i szarpałam struny przez całą noc - dodała.

- Moje doświadczenia z fortepianem są bardzo różnorakie, ale kocham na nim grać. Nawet, jak gram na złym, to i tak się cieszę, a co dopiero, jak gram na dobrym - usłyszeliśmy.

Źródło: Agata Steczkowska/Kompozycje fortepianowe

Muzyka dobra dla zdrowia

Czym jest muzyka dla nas i dla naszego organizmu? - Ludzie wiedzą, że muzyka wpływa na nich dobrze, bo gdyby nie czuli się dobrze, to nie słuchaliby jej. Nie wszyscy wiedzą, jak pomocna może być w leczeniu wielu chorób. To mnie interesowało - mówiła Agata Steczkowska.

- Mówi się, że muzyka jest dobra dla duszy, ale co z sercem? Istnieje wiele badań, które dowodzą dobroczynnego wpływu muzyki na organizm człowieka. Obserwowani byli np. pacjenci chorzy na serce w Massachusetts General Hospital, których zakwalifikowano do operacji. Niektórzy z nich słuchali sonat fortepianowych Mozarta przez pół godziny każdego dnia i u tej grupy pacjentów zauważono później unormowanie tętna oraz obniżenie ciśnienia krwi, co nie nastąpiło u pacjentów, którzy nie słuchali muzyki w ogóle - wyjaśniała Agata Steczkowska.

Posłuchaj
47:48 2021_12_16 00_11_05_PR1_Mój_świat_dźwięków.mp3 Czym jest muzyka dla nas i dla naszego organizmu? (Jedynka/Mój świat dźwięków)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadziła: Agata Steczkowska

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 00.11

DS

Czytaj także

Muzyka tworzona z pasji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:20
Mają wykształcenie klasyczne, piszą muzykę do filmów. Oboje grają z pasji, choć dotąd nigdy wspólnie. Agata Steczkowska, pianistka, kompozytorka i wiolonczelistka w czwartkową noc zaprosiła słuchaczy do świata dźwięków, które stworzyła wspólnie z Przemysławem Sokołem, trębaczem, aranżerem i kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listopad: miesiąc pieśni patriotycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 00:11
Listopad to miesiąc kojarzący się z pieśniami patriotycznymi. Gdy za oknem opadają liście, gdy wokół robi się nostalgicznie i szybciej zachodzi słońce, myślimy o losach polskiego narodu: o wojnach, powstaniach, o niezłomnym duchu Polaków.
rozwiń zwiń