Ekspert prawa autorskiego: nie tylko artysta jest twórcą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 06:44
- Prawo autorskie chroni nasze najcenniejsze skarby, naszą twórczość. Nie tylko artysta jest twórcą, ale każdy człowiek, który w jakimś momencie swojego życia podejmuje się twórczości, czasem nawet o tym nie wiedząc - mówiła w radiowej Jedynce Karolina Maria Wojciechowska, radca prawny.
Prawo autorskie to bardzo ważna gałąź prawa
Prawo autorskie to bardzo ważna gałąź prawaFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Ekspert o prawie autorskim

Karolina Maria Wojciechowska prowadzi Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego i wydawnictwo artystyczne, a także reprezentuje artystów: muzyków, pisarzy, wydawców, aktorów, tancerzy, choreografów, scenarzystów i producentów filmowych. Jest ekspertem prawa autorskiego.

"Właściwie to wszyscy jesteśmy twórcami i prawo autorskie dotyka nas codziennie" - to słowa gościa audycji Agaty Steczkowskiej "Mój świat dźwięków". - Tę granicę, powiedzmy, między byciem zwykłym człowiekiem a artystą przekraczamy bardzo często. Piszemy książki, scenariusze albo wpadamy na jakiś świetny pomysł, który chcemy zmaterializować. Pokazujemy również swój wizerunek np. na YouTubie, który jest niesamowitym polem eksploatacji i bardzo ciekawą areną naszej twórczości - rozwinęła swą myśl autorka.

Mariaż sztuki i prawa

Prawo autorskie chroni twórców. - To jego najważniejsze zadanie. Prawo autorskie wyznacza ramy w świecie, który jest dosyć romantyczny dla wielu osób. Stąd jest to dosyć nietypowe połączenie, taki mariaż sztuki i prawa, moim zdaniem dosyć trudny. Dlatego trzeba sztukę, twórczość, troszeczkę czuć koniuszkami palców, troszeczkę nią nasiąknąć w życiu, żeby skutecznie ją chronić, skutecznie doradzać artystom - przekonywała Karolina Maria Wojciechowska.

Jak tłumaczyła, z tym, co tworzymy, łączą się pola eksploatacji, czyli sposoby wykorzystania naszej twórczości. - Oznacza to szereg umów prawnoautorskich, które pomagam przygotowywać, które negocjuję i finalizuję. Prowadzą one do efektu, jakim jest spektakl, dobrze napisana i skomponowana piosenka czy pięknie zatańczony balet - opisywała swą rolę prawniczka.

Posłuchaj
47:46 2022_05_26 00_10_47_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Rozmowa z Karoliną Marią Wojciechowska, ekspertem prawa autorskiego - cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka) 

Posłuchaj
48:08 2022_06_02 00_10_40_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Rozmowa z Karoliną Marią Wojciechowska, ekspertem prawa autorskiego - cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadziła: Agata Steczkowska

Gość: Karolina Maria Wojciechowska (radca prawny, ekspert prawa autorskiego)

Data emisji: 26.05.2022; 2.06.2022

Godzina emisji: 0.10

pg/kh

Czytaj także

Każdy człowiek jest zagadką? "Jestem ciekawa każdej osoby"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 08:00
- Dla mnie każdy człowiek jest zagadką, jestem każdego ciekawa. Każdy umysł, sposób myślenia jest zagadką do rozwiązania i jeżeli ktoś posiada jakieś problemy, to ja szukam jego źródła - mówi w Programie 1 Monika Rajska, doradca życiowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kocoń. Kariera "po drabinie, a nie trampolinie"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 07:00
W "Moim świecie dźwięków" Agata Steczkowska o etyce biznesu, drodze zawodowej i roli edukacji rozmawiała z Piotrem Koconiem, biznesmenem, właścicielem kilku firm o międzynarodowym zasięgu.
rozwiń zwiń