Prezydent: niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:11
Podczas obchodów Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda przestrzegł, aby nie zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie.
Audio
  • Audycja okolicznościowa z okazji Święta Niepodległości (Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w Święto Niepodległości
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w Święto NiepodległościFoto: PAP/Paweł Supernak

Podczas centralnych uroczystości Święta Niepodległości prezydent Duda podkreślał, że "musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności". - Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił. Podczas blisko dwugodzinnej audycji okolicznościowej radiowa Jedynka transmitowała wystąpienie głowy państwa, a także uroczystą zmianę wart.

Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. - To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia" - podkreślił prezydent Duda.

W audycji specjalnej historycy mówili o tym, jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości w różnych regionach kraju i łączenie porozbiorowych części w jedną całość.

Ponadto w audycji relacje z Biegu Niepodległości, z uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej, a także z uroczystości w Krakowie.

Zapraszamy do posłuchania całego nagrania

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa w Święto Niepodległości

Prowadzą: Krzysztof GrzesiowskiHenryk Szrubarz

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), dr Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 11.00 - 13.00

ag/gs


Czytaj także

"Polska pęknięta jest słabsza, potrzebna nam jest jedność"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 20:00
Bądźmy razem, bez względu na to, w jakim kto idzie marszu i jakie ma poglądy, bo wzrok nas wszystkich zwrócony jest w tę samą stronę – ku dobrej przyszłości naszej Ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: 11 listopada to święto, które powinno łączyć Polaków ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:29
- To piękne święto, które jest dobrą okazją, by ponad debatą polityczną wspólnie celebrować tę ważną chwilę - mówił w 99. rocznicę odzyskania niepodległości gość Jedynki Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:35
Andrzej Duda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym trzy osoby: ks. Bernarda Czerneckiego, Franciszka Pieczkę i Andrzeja Pityńskiego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
rozwiń zwiń