Stanisław Gądecki: polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 20:45
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do Polaków w specjalnym orędziu bożonarodzeniowym o szerzenie pokoju w społeczeństwie. Jak dodał metropolita poznański, rozwój życia każdego człowieka i życia wspólnotowego wymaga pokoju.
Audio
  • Arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do Polaków o szerzenie pokoju w społeczeństwie. (Jedynka)
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Arcybiskup Stanisław GądeckiFoto: Archiwum PAP/Waldemar Deska

W orędziu wyemitowanym w radiowej Jedynce, abp. Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na radykalizację debaty publicznej. Wyraził ubolewanie, że od pewnego czasu zarówno w debacie publicznej jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich czy w życiu rodzinnym daje się zauważyć wśród Polaków niepokojący wzrost napięcia społecznego i braku szacunku do osób o innych poglądach. - Towarzyszy temu również brutalizacja języka, a także pojawiające się groźby, a nawet agresywne zachowania- podkreślił.

Arcybiskup przypomniał również, że łamanie się opłatkiem przy wigilijnym stole jest gestem pojednania. -Nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania, nasz opłatek jest chlebem pojednania. Łamiemy się opłatkiem z różnymi ludźmi, ale za każdym razem poprzez ten gest my stajemy się bardziej braćmi i siostrami, stajemy się jedną rodziną. Moment opłatka jest przypomnieniem czym i kim jesteśmy - wyjaśniał metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski złożył również życzenia pokoju serca, pokoju w rodzinach, a także w narodzie, w Europie i na całym świecie.

Duchowny przypomniał, że w 2018 roku w Polsce będziemy obchodzić 1050-lecie powstania najstarszej polskiej diecezji - diecezji poznańskiej, a także przybycia do Poznania pierwszego biskupa Jordana. 

IAR/pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: niech symbol pustego talerza nie będzie pustym znakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 08:35
- Prosiłbym, żeby w wigilię Bożego Narodzenia, i nie tylko w ten dzień, być otwartym na ludzi, którzy potrzebują pomocy - apelował w "Sygnałach dnia" metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent na Twitterze: spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 09:48
"Wszystkim użytkownikom Twittera życzę spokojnych, rodzinnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Niech dla nikogo nie braknie miejsca przy stole" - napisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Para prezydencka: wszystkim Polakom życzymy radości płynącej ze wspólnego świętowania

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:43
- Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Polakom, w kraju i za granicą, radości płynącej ze wspólnego świętowania. Życzymy wiele serdeczności przy łamaniu się opłatkiem i rodzinnej atmosfery przy wigilijnej wieczerzy - tej treści życzenia przekazali rodakom prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas: niech to będą dla nas święta obecności, bliskości i światłości

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 11:09
By święta Bożego Narodzenia były świętami obecności, bliskości i światłości życzył w nagraniu zamieszczonym na stronie prymasa Polski abp Wojciech Polak. Prymas życzył też, by każdy wnosił Bożą miłość do rodzin, wspólnot i potrafił dzielić się nią z innymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: znajdźcie chwilę na modlitwę przed żłóbkiem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 15:19
Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. Zachęcał, by w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia modlili się o pokój na całym świecie.
rozwiń zwiń