Wspominamy Zbigniewa Łapińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 20:00
Pamiętamy go przede wszystkim ze współpracy artystycznej z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim. Kompozytor, pianista i aranżer Zbigniew Łapiński zmarł w poniedziałek wielkanocny (2.04). Miał prawie 71 lat.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński (w środku) i Jacek Kaczmarski, trzej bardowie podczas wspólnej rozmowy między koncertami
Na zdjęciu archiwalnym Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński (w środku) i Jacek Kaczmarski, trzej bardowie podczas wspólnej rozmowy między koncertamiFoto: PAP/CAF/Szwejkowski

Wspólna muzyczna droga tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński rozpoczęła się od programu "Mury", który powstał w 1978 roku. Tytułowy utwór tego programu nie jest autorskim dziełem trójki artystów, a adaptacją piosenki katalońskiej z 1968 roku. Obie wersje piosenki, i oryginalna, i polska, śpiewane były (i bywają do dziś) na manifestacjach politycznych.

Zbigniew Łapiński skomponował m.in. muzykę do takich utworów, jak "Somosierra", "Wigilia na Syberii" czy "Czerwony autobus". W audycji posłuchacie jego najsłynniejszych kompozycji.

***

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 16.10

mg

Czytaj także

"Mury" - piosenka, której Polacy nie zrozumieli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 15:30
"Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat" - te słowa stały się hymnem opozycji demokratycznej z czasów PRL. Twórcy piosenki "Mury" przyznają jednak, że została ona zrozumiana na odwrót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:35
Gdyby żył, dziś kończyłby 60 lat. Wspominamy barda, który w ciemnych czasach PRL niósł nadzieję, a po odzyskaniu niepodległości pisał m.in. o historii Polski i naszych narodowych przywarach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Gintrowski - człowiek niszowy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 15:54
Z wykształcenia był inżynierem, ale jego życie wypełniły muzyka i poezja. Wielką popularność przyniosły mu występy w trio, które stworzył wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. 20 października 2012 roku, w wieku 61 lat, zmarł w wyniku choroby nowotworowej.
rozwiń zwiń