X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobieta, którą pokochał marszałek Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
- Aleksandra aktów niezależności w swoim życiu podjęła wiele. Jednym z nich była miłość. Odważyła się kochać wbrew konwenansom - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Droga.
Audio
  • Kobieta, którą pokochał marszałek Piłsudski (Wielkanocny poniedziałek z Jedynką)
10 listopada wrócił do Polski z więzienie w Magdeburgu Józef Piłsudski, stworzona przez niego Polska Organizacja Wojskowa odegrała bardzo istotną rolę w odzyskaniu niepodległości
10 listopada wrócił do Polski z więzienie w Magdeburgu Józef Piłsudski, stworzona przez niego Polska Organizacja Wojskowa odegrała bardzo istotną rolę w odzyskaniu niepodległościFoto: PAP/DPA

W 1901 roku 19-letnia Aleksandra Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku. Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Józefa Piłsudskiego.


lup.jpg

Jak podkreśliła w radiowej Jedynce Katarzyna Droga, autorka książki "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej", kobiecy wątek w historii odzyskania niepodległości jest bardzo ciekawy, barwny i... kompletnie zaniedbany. - To było jednym z impulsów, który spowodował, że wzięłam się za ten temat i właśnie o kobietach tamtych czasów - przez pryzmat jednej - chciałam napisać - wyjaśniła.

- Te kobiety, te patriotki w długich kieckach, były naprawdę dużo bardziej szalone, odważne i przebojowe niż myślimy. Te grzeczne dziewczynki potrafiły przemycać broń, napadać na pociągi. Potrafiły zaryzykować swoje życie, swój spokój, nawet miłość, pracę, poczucie bezpieczeństwa - wskazała rozmówczyni Anny Stempniak. Zaznaczyła, że Aleksandra w swoim życiu podjęła wiele aktów niezależności - jednym z nich była miłość.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także fragmentów powieści "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej" w interpretacji Doroty Segdy (książkę będziemy czytać w "Czterech Porach Roku" od  9 kwietnia).

***

Audycja została wyemitowana w ramach świątecznego pasma "Wielkanocny poniedziałek z Jedynką".

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Katarzyna Droga (autorka książki "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej")

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 15.08

kk/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska - córka Marszałka latała w RAF

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 06:55
Córka Komendanta przypominała go z charakteru - mogła być księżniczką Polski, ciągnęło ją jednak bardziej do podniebnych wojaży. Poskramiała latające maszyny nad polskim i brytyjskim niebem. Zmarła 16 listopada 2014 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń