X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sentymentalna podróż śladami Pawła Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 12:56
Tym razem w specjalnym wydaniu audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do najważniejszego w ostatnich dniach, a szczególnie dzisiaj, polskiego miasta - Gdańska. 
Audio
  • Sentymentalna podróż śladami Pawła Adamowicza. Cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Sentymentalna podróż śladami Pawła Adamowicza. Cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Sentymentalna podróż śladami Pawła Adamowicza. Cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Portret zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza zawieszony na fasadzie I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Portret zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza zawieszony na fasadzie I Liceum Ogólnokształcącego w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Dziś w Gdańsku odbywają się uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Trumna z ciałem samorządowca wczoraj do godziny 17.00 była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności (ECS).

- Paweł Adamowicz miał ten zaszczyt, że stał się autorem drugiej odbudowy Gdańska - mówi w radiowej Jedynce dyrektor ECS Basil Kerski. - Jestem pod wielkim wrażeniem atmosfery w mieście. Pokoju, spokoju, smutku ale też nadziei - dodaje. 

- Był ciekawy świata i człowieka, potrafił zapomnieć o konfliktach, potrafił podać rękę, spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy. Był wielkim patriotą. Nie tylko lokalnym, gdańskim, ale także polskim i europejskim. Był człowiekiem pełnym empatii i miłości, prawdziwym chrześcijaninem - mówi Basil Kerski. 

Wolontariusze kwestują w Gdańsku na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza i WOŚP. Taka jest wola rodziny tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, o czym wcześniej poinformowały władze miasta. Zamiast kwiatów i zniczy, rodzina prosiła o datki dla hospicjum i Orkiestry.

- To był prezydent, który wychodził do ludzi. Przychodził do hospicjum, odwiedzał pacjentów. Nie pomagał nam tylko finansowo ale także uczestniczył w różnych imprezach, kwestach, balach charytatywnych. On je organizował. Oddany był sercem, czynnie - mówi jedna z wolontariuszek. 

W audycji odwiedziliśmy m.in. także Gdański Teatr Szekspirowski, Muzeum Morskie i Ośrodek Kultury Morskiej, który powstał dzięki prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Rozmawialiśmy także z Moniką Kazimierczak carillionistką, która wykonała specjalnie na ten instrument skomponowany utwór grany w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Paweł Adamowicz w niedzielę 13 stycznia, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Podczas finału w Gdańsku wtargnął na scenę i ugodził prezydenta nożem w klatkę piersiową i brzuch. Mimo zabiegów lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prezydent miasta zmarł następnego dnia po południu. 

Paweł Adamowicz miał 53 lata. Urząd prezydenta Gdańska pełnił od 20 lat. W samorządzie działał od początku jego powstania, czyli od 1990 roku.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce/Audycje okolicznościowe

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Basil Kerski (Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności), Jerzy Limon (dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego), Szymon Kulas (wicedyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej), Monika Kazimierczak (carillionistka, która wykonała specjalnie na ten instrument skomponowany utwór grany w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi)

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Duże zmiany w mieście

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 07:01
Środki bezpieczeństwa będą adekwatne do charakteru uroczystości pogrzebowych – poinformowało w piątek MSWiA. Uczestnikom pogrzebu Pawła Adamowicza bezpieczeństwo mają zapewniać policjanci ruchu drogowego, prewencji i pionu kryminalnego. Zamknięte będą niektóre ulice, zmiany dotyczą też transportu zbiorowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez całą dobę oddawali hołd Pawłowi Adamowiczowi. Policzono, ile osób przyszło do ECS

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 20:33
53 tys. osób oddało ostatni hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przed jego trumną, którą wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowało w piątek ECS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: każdy na swój sposób powinien przeżyć żałobę po Pawle Adamowiczu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 09:10
- Musimy umieć radzić sobie z trudnymi sytuacjami, one były i będą. Jeżeli człowiek lekceważy możliwość przeżycia takiego dramatu może ciężko zapłacić w przyszłości - mówi w "Sygnałach dnia" psycholog Andrzej Tucholski. 
rozwiń zwiń