Wojciech Pszoniak – 50 lat na scenie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:49
Wojciech Pszoniak już długo występuje na scenach i przed kamerami, a nadal zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie: kim jest aktor.
Audio
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Aktor nie ma jeszcze definicji i wątpi, aby taka definicja była możliwa. - Bo w przypadku każdego aktora ona jest inna - mówi. Wyznaje, że wie, co nie jest sztuką, ale stwierdzić, co jest sztuką, to już trudniejsze zadanie.

Wyjawia, co go doprowadziło do podjęcia decyzji, aby zostać aktorem. - Myślę, że mam jakąś naturalną, i to nie moja zasługa, potrzebę drugiego człowieka. Czuję drugiego człowieka, odczuwam drugiego człowieka, nie znaczy, że zawsze prawidłowo, ale nie potrafię przejść obok drugiego człowieka obojętnie - zdradza. Podkreśla, że jest aktorem teatralnym, i że nie ma aktorów filmowych. Każdy aktor w filmie jest aktorem teatralnym. - Dlatego aktorzy brytyjscy są tacy dobrzy, bo każdy z nich jest aktorem teatralnym - mówi.

Wspomina swój artystyczny debiut, kiedy zapomniał tekstu, który miał wygłosić na podkładzie muzycznym. I zaczął mówić jakimiś zgłoskami, aby tylko w rytm melodii. W pewnym momencie przypomniał sobie tekst i dokończył występ. - I nikt się nie zorientował - śmieje się Wojciech Pszoniak

Posłuchaj całej rozmowy, w której ceniony aktor opowiada o swojej drodze artystycznej, zarówno teatralnej jak i filmowej, życiu pomiędzy dwoma krajami, planach na przyszłość i jeszcze niespełnionych marzeniach.

***

Tytuł audycji: Wielkanoc w Jedynce

Rozmawia: Martyna Podolska

Gość: Wojcieh Pszoniak (aktor)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 15.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cyrwus: miarą mojej popularności jest krakowski Kleparz

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:40
"Mała rzecz, a cieszy" to nowy tytuł w repertuarze Teatru IMKA z udziałem Piotra Cyrwusa. - Spektakl tłumaczy nasze życie przez małe zdarzenia, których nie dostrzegamy, a które budują nasze relacje, szczęście i rodzą miłość - mówi aktor.
rozwiń zwiń