Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
Audio
  • Dr Adam Buława opowiada o barwach biało-czerwonych Polski (Audycja Red. Polityczno-społecznej/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: plantic/Shutterstock.com

Gość Jedynki wyjaśnia, że biel reprezentuje wartość, jaką jest niewinność, a czerwony symbolizuje odwagę i waleczność. - Czerwony dotyczył w Polsce szlacheckiej warstw społecznych, które były bardzo bogate, a biały oznaczał przynależność do monarchy - dodaje. Wskazuje dwa ważne wydarzenia historyczne, który przyczyniły się do tego, że barwy narodowe Polski to właśnie kolor biały i czerwony. Jako pierwsze wydarzenie podaje Konstytucję 3 maja. - Wtedy panie i panowie ubrali się w stroje biało-czerwone - mówi dr Adam Buława. Kolejne ważne wydarzenie, które wskazuje dyrektor Muzeum Wojska Polskiego miało miejsce 7 lutego 1831 roku, kiedy to sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o fladze Polski.

Dr Adam Buława sięga do symboliki orła białego - czyli symbolu oręża polskiego. Opowiada o tym, jak w ręce krzyżackie podczas bitwy pod Grunwaldem dostała się polska chorągiew, po czym później z sukcesem została odbita. - Taki sukces ma swoją wymowę symboliczną w historii Polski - mówi. Dodaje, że sztandar i chorągiew to elementy, do którego żołnierze się odwołują, a ich utrata jest czymś niewybaczalnym, bo wiąże się z utratą honoru.

W audycji także materiał reporterski z placu Józefa Piłsudskiego przygotowany przez Katarzynę Ingram.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Audycje specjalne"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Materiał reporterski: Katarzyna Ingram

Gość: Dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 18.12

K.A/abi

Czytaj także

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń