X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
Audio
  • Dr Adam Buława opowiada o barwach biało-czerwonych Polski (Audycja Red. Polityczno-społecznej/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: plantic/Shutterstock.com

Gość Jedynki wyjaśnia, że biel reprezentuje wartość, jaką jest niewinność, a czerwony symbolizuje odwagę i waleczność. - Czerwony dotyczył w Polsce szlacheckiej warstw społecznych, które były bardzo bogate, a biały oznaczał przynależność do monarchy - dodaje. Wskazuje dwa ważne wydarzenia historyczne, który przyczyniły się do tego, że barwy narodowe Polski to właśnie kolor biały i czerwony. Jako pierwsze wydarzenie podaje Konstytucję 3 maja. - Wtedy panie i panowie ubrali się w stroje biało-czerwone - mówi dr Adam Buława. Kolejne ważne wydarzenie, które wskazuje dyrektor Muzeum Wojska Polskiego miało miejsce 7 lutego 1831 roku, kiedy to sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o fladze Polski.

Dr Adam Buława sięga do symboliki orła białego - czyli symbolu oręża polskiego. Opowiada o tym, jak w ręce krzyżackie podczas bitwy pod Grunwaldem dostała się polska chorągiew, po czym później z sukcesem została odbita. - Taki sukces ma swoją wymowę symboliczną w historii Polski - mówi. Dodaje, że sztandar i chorągiew to elementy, do którego żołnierze się odwołują, a ich utrata jest czymś niewybaczalnym, bo wiąże się z utratą honoru.

W audycji także materiał reporterski z placu Józefa Piłsudskiego przygotowany przez Katarzynę Ingram.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Audycje specjalne"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Materiał reporterski: Katarzyna Ingram

Gość: Dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 18.12

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń