X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

26 maja dniem Niepodległości Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 14:40
26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę dnia uzyskania przez Gruzję po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Jakie są relacje polsko - gruzińskie?
Audio
  • 26 maja dniem Niepodległości Gruzji (Audycja specjalne/Jedynka)
Małgorzata Raducha  i rektor Uniwersytetu w Tbilisi Vaja Vardidze
Małgorzata Raducha i rektor Uniwersytetu w Tbilisi Vaja VardidzeFoto: Małgorzata Raducha

Narody, które walczą o niepodległość, wolność i samodzielność, tak jak na przestrzeni lat walczyły Gruzja i Polska, stają się sobie bliższe, ponieważ Polacy wspierali Gruzinów ze wzajemnością. 12 sierpnia 2008 roku śp. prezydent Lech Kaczyński zorganizował wiec poparcia z innymi prezydentami państw środkowoeuropejskich. 

Bardzo dużą rolę w relacjach polsko - gruzińskich odegrała prof. Maria Filina, założycielka Związku Kulturalno - Oświatowego Polaków w Gruzji. - pani prof. Filina to wielki człowiek, matka wszystkich osób pochodzenia polskiego. (...) Zjednoczyla grupę ludzi. To są teraz starsze osoby porozrzucane po całej Gruzji. Pani Filina jest także moją wielką nauczycielką, bo dzięki niej opanowałam język polski - powiedziała Tamriko Lordkipanidze, ambasador Gruzji. 

Dowiadujemy się, że sama postać pani profesor jest interesująca. - Moja babcia Maria Zawada pochodziła z tych samych okolic z nad Niemna, gdzie była posiadłość męża pani Elizy. Moją prababcią była Michalina Orzeszkówna - powiedziała w rozmowie z Małgorzatą Raduchą prof. Maria Filina.

Słyszymy, że Gruzja jest krajem, gdzie króluje muzyka tradycyjna i polifoniczny śpiew. Zauważyła to specjalna komisja UNSECO i włączyła muzykę gruzińską na swoją listę jako dziedzictwo niematerialne. - Gruzja jest kolebką tej muzyki - padł komentarz.

Kim był Grzegorz Peradze? Jak można zdobyć kartę Polaka? Co jeszcze łączy naród gruziński z Polską?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna 

Przygotowała: Małgorzata Raducha 

Goście: Tamriko Lordkipanidze (Młoda Ambasador Gruzji w Polsce) prof. Maria Filina (założycielka Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji "Polonia") Vaja Vardidze  (rektor Uniwersytetu w Tbilisi, absolwent KUL) Ksawery Duś (Polak pochodzący z Buska Zdroju), Irina Szeukaszwili (Gruzinka zamężna z Polakiem, mieszkająca w Krakowie).

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 12.10

ans/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obraz współczesnej Gruzji okiem Polaka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:06
Polacy coraz częściej wybierają ten kraj nie tylko jako atrakcję turystyczną, ale też jako miejsce do zamieszkania. W swojej książce pt: "Gruzja dla niezdecydowanych" Artur Zygmuntowicz mówi o Gruzji, jako państwie gościnnym, radosnym i kolorowym, do którego warto wrócić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 15:34
Kraj położony w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Osiemnaście lat temu w Baku - stolicy Azerbejdżanu nakręcono ekranizację powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jakie polskie ślady znajdują się w tym państwie? 
rozwiń zwiń