W Parku przy Amfiteatrze w Rogoźniku (woj. śląskie), odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Marcin Kusy i Anna Will zainaugurowali nowy cykl plenerowych audycji Programu 1 Polskiego Radia, pod nazwą "Nasze małe ojczyzny". Dziennikarze będą odwiedzać słuchaczy w wyjątkowych i niezwykłych miejscach całego kraju, by czerpać doświadczenie z ich opowieści o lokalnej kulturze, historii regionu i aktywnościach lokalnej społeczności.
W Rogoźniku naszymi gośćmi byli Artur Flak i Włodzimierz Flak, autorzy książki: "Rogoźnik Gawczyce. Dzieje Ziemi Rogoźnickiej i losy jej mieszkańców na przestrzeni wieków". Choć noszą to samo nazwisko nie są spokrewnieni. Ich publikacja dotarła na cztery kontynenty. - Można ją znaleźć w Australii, Wielkiej Brytanii, czyli Europie, w Brazylii i Chicago - mówi Artur Flak.
Alina Szaleniec mówiła o zespole śpiewaczym "Siemonianki". Zespół swoją działalność rozpoczął w 1957 roku przy lokalnym Kole Gospodyń Wiejskich. Jest laureatem licznych konkursów, przeglądów i festiwali organizowanych w regionie i kraju. Panie z zespołu zaśpiewały na żywo na antenie radiowej Jedynki.
Sabina i Andrzej Pitasowie, założyciele fundacji "Z Pomocą Przyjaciół", która od lat organizuje cykl biegów rogoźnickich. Opowiadają, jak wpadli na pomysł organizacji biegu i zachęcili okolicznych mieszkańców do biegania. Wyjaśniają m.in. co to jak wygląda Bieg pod pochodniami.
Wójt Gminy Bobrowniki, w której położony jest Rogoźnik Małgorzata Bednarek podkreśla, że okoliczne tereny to zielone serce Śląska. Opowiada też historię wybudowania 51 lat temu amfiteatru na 2,5 tysiąca miejsc, który niedawno musiał przejść gruntowną renowację. - Ja planuje jeszcze może w przyszłym roku zadaszyć publiczność - zdradza plany pani wójt. Zapewnia, że obiekt ma najlepszą na Śląsku akustykę, więc w przyszłości może jakiś festiwal zostanie zorganizowany.
Zaśpiewała też Wiktoria Trefon, która uczęszczała do szkoły muzycznej im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Gra na akordeonie i fortepianie i opowiedziała w audycji, jak rozpoczęła się jej nauka Uwielbia śpiewać. Uczyła się pod czujnym okiem Karo Glazera.
Do plenerowego studia Jedynki zawitali też Krzysztof Cugowski, gwiazda wieczornego koncertu i Jacek Królik z zespołu Krzysztofa Cugowskiego. Mówili o repertuarze, jaki zostanie zaprezentowany.
Ostatnim gościem był Damian Reszka, który uczestniczy w wyścigach z psami - canicrossach, bikejoringu i wyścigiach psich zaprzęgów. Przyszedł z jednym ze swoich pupilów. Startuje od 2004 roku, jeden z założycieli KSiP Zorza, wcześniej przez kilka sezonów zawodnik klubu Cze-Mi. Od początku swoich startów na rasowych Siberian Husky w klasach C1, B1 i A W sezonie zimowym starty głównie na trasach średniodystansowych.
Tego dnia dla mieszkańców Rogoźnika, niezwykle malowniczej miejscowości położonej w niewielkiej kotlinie pomiędzy dwoma wzgórzami, również przygotowano liczne atrakcje.
W Strefie Familijnej odbywały się warsztaty reporterskie i zabawy z dźwiękiem. Chętni mierzyli się z nie lada wyzwaniem, sprawdzając swoją kreatywność podczas specjalnych, muzycznych kalamburów!
Aleksandra Żelazo, współprowadząca "Gimnastykę poranną", zapraszała do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu. W radiowej fotobudce można było uchwycić wspomnienia i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Wieczór zakończyły występy gwiazd polskiej estrady. Przed zgromadzoną publicznością zaśpiewali: Varius Manx & Kasia Stankiewicz i Krzysztof Cugowski. Oba koncerty transmitowała radiowa Jedynka.