"Choinki Jedynki" już po raz 18. Kogo wspierają w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:42
- Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i kiedy myślimy o dzieleniu się dobrem, jest to chyba jeden z najlepszych pomysłów na wsparcie - mówi o akcji "Choinki Jedynki" dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 
Audio
  • Wystartowały "Choinki Jedynki" ( Jedynka)
  • Rozmowa z Aliną Perzanowską, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach (Jedynka)
  • Rozmowa z Anną Dymną, prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" (Jedynka)
Daniel Wydrych, Agnieszka Kunikowska, Aneta Kosin, Agnieszka Kamińska, Dorota Truszczak, Alina Perzanowska oraz Marek Jaromski
Daniel Wydrych, Agnieszka Kunikowska, Aneta Kosin, Agnieszka Kamińska, Dorota Truszczak, Alina Perzanowska oraz Marek JaromskiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Radiowa Jedynka już po raz osiemnasty organizuje akcję "Choinki Jedynki" na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i wybranej przez nią - każdego roku innej - organizacji pożytku publicznego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

Jeden kierunek - zrobić coś dobrego

- To jest cudowna akcja, która daje wszystkim radość. Nagle znajduję się na takiej planecie, gdzie wszyscy patrzą w jednym kierunku i chcą zrobić coś dobrego. Dzięki takim momentom lepiej się żyje, a człowiek nabiera takich sił i takiej radości. To w naszych czasach i rzeczywistości jest bardzo cenne - uważa Anna Dymna, prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na funkcjonowanie warsztatów terapeutycznych "Dolina Słońca" w Radwanowicach oraz w nadbałtyckim Lubiatowie. - Otworzyć takie ośrodki to jeden wysiłek, ale utrzymać je potem, jest naprawdę trudno - przyznaje prezes fundacji.

dymna anna 1200x660.jpg
Anna Dymna o "Choinkach Jedynki": dzięki takim akcjom nie tracimy sił i radości

Pomoc dla dorosłych autystyków

W tym roku wsparcie otrzymają także podopieczni Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach. Fundacja prowadzi zajęcia terapeutyczne i edukację dla dorosłych autystyków, którzy w dzieciństwie nie mieli szansy otrzymać fachowej pomocy, ponieważ wtedy jeszcze taka nie istniała.

- Osób, które korzystają z zajęć terapeutycznych, najczęściej w żadnej innej placówce nikt nie chciał. Dlatego przyjeżdżają do nas na zajęcia dzienne i czują się bardzo dobrze. Pracują m.in. w gospodarstwie ekologicznym - opowiada Alina Perzanowska, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach.

Dyrektor Jedynki Agnieszka Kamińska zachęca do wsparcia fundacji poprzez udział w akcji. - Warto wziąć w niej udział, ponieważ jej cel jest ważny, zbożny i charytatywny. Fundacja "Wspólnota Nadziei" opiekuje się dorosłymi ludźmi z autyzmem, którzy często nie mogą inaczej sobie poradzić. Jest to jedyna fundacja, która prowadzi ośrodek dla takich osób - tłumaczy.

Choinki-jedynki_1200x660.jpg
Alina Perzanowska: nasi podopieczni będąc dziećmi, nie uzyskali właściwej pomocy

Jak pomóc?

Tegoroczna akcja "Choinki Jedynki" potrwa od 20 października do 7 grudnia. Fundusze zbierane będą poprzez licytację świątecznych obrazków namalowanych przez dzieci oraz wspierających akcję dorosłych - Przyjaciół Jedynki. Prace dzieci przeznaczone na licytację wyłonione zostaną w konkursie rysunkowym.

Z kolei dorośli stworzą swoje prace w niedzielę 1 grudnia podczas tradycyjnego już spotkania w gmachu Polskiego Radia w Warszawie. Tego dnia znane postaci świata kultury, sportu, rozrywki, nauki i gospodarki - czasem z udziałem dzieci lub wnuków - namalują swoje obrazki. W tym roku obecność potwierdzili już: Maria Szabłowska, Marzena Kawa, Stanisław Soyka, Prof. Henryk Skarżyński, Nela - mała reporterka, Maciej Szymanowicz, Robert Gonera, Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski, Jarosław Jakimowicz, Roksana Węgiel, Joanna Racewicz.

Licytacje już od 2 grudnia

Temat wszystkich prac to "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia". Licytacja obrazków na antenie radiowej Jedynki potrwa od 2 do 7 grudnia. Od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-12.00 licytowane będą prace dorosłych Przyjaciół radiowej Jedynki. Ponadto 7 grudnia w godz. 8.00-19.30 w Wielkim Finale przeprowadzona zostanie licytacja 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie i 12 prac podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach.

Rady od jurorów

Prace w konkursie rysunkowym dla dzieci ocenią jurorzy-artyści, malarze: Aneta Kosin, Marek Jaromski oraz prof. Franciszek Maśluszczak.

- Zachęcam, żeby puścić wodzę wyobraźni, postawić na wolność, swobodę i poczuć, co siedzi w sercu, a następnie przelać to na papier poprzez różnorodną technikę. Zachęcam również do używania jak największej liczby kolorów i posługiwania się swobodą wypowiedzi i formy - mówi Aneta Kosin.

- Malujcie to z serca. Nie słuchajcie się mamy, taty i nie dawajcie sobie poprawić rysunku. Ja to wszystko wyłapuję swoim okiem i nie przepuszczę - zapowiada Marek Jaromski.

Prof. Franciszek Maśluszczak przyznaje, że praca w jury nie jest łatwa. - Jest bardzo radosna, ale jednocześnie wybór jest trudny, ponieważ wszyscy starają się zrobić prace najpiękniej jak potrafią (…). To, że mają odwagę przesłać i chcą się nimi podzielić, jest bardzo cenną cechą i wartością - dodaje.

Omówimy prace dziecięce

Konkurs rysunkowy dla dzieci od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych słuchaczy radiowej Jedynki, a także szkół, ośrodków kultury, kółek plastycznych i świetlic środowiskowych w całym kraju. Od 21 do 30 listopada wybrane przez jury prace dziecięce omówione zostaną na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycjach: "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00) i "Ekspres Jedynki" (godz. 15.00-17.30).

Zapraszamy również na portal dotyczący akcji choinkijedynki.polskieradio.pl

Zachęcamy do wysłuchania załączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna - "Choinki Jedynki"

Prowadzili: Daniel Wydrych Agnieszka Kunikowska

Goście: Agnieszka Kamińska (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia), Alina Perzanowska (prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei"), Anna Dymna (prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"), Aneta Kosin, Marek Jaromski, prof. Franciszek Maśluszczak (jurorzy, artyści, malarze)

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 17.15

DS

Czytaj także

Dorota Truszczak o "Choinkach Jedynki": chcemy wspierać potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 08:29
- Zaczynaliśmy w 2000 roku i będzie to już XVIII edycja akcji. Będą z nami całe rodziny, będą również dzieci, ponieważ zaczynamy przede wszystkim od nich - mówi w "Sygnałach Dnia" Dorota Truszczak, koordynatorka akcji "Choinki Jedynki". Charytatywne wydarzenie Programu 1 Polskiego Radia wystartuje już w tę niedzielę o godz. 17.00. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Perzanowska: nasi podopieczni będąc dziećmi, nie uzyskali właściwej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 20:21
- Zajmujemy się świadczeniem pomocy osobom dorosłym z autyzmem - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach, która bierze udział w tegorocznej akcji "Choinki Jedynki". Dlaczego warto pomóc podkrakowskiej fundacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna o "Choinkach Jedynki": dzięki takim akcjom nie tracimy sił i radości

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 21:26
- Moi podopieczni są niezwykłymi osobami, które pokochałam 20 lat temu, kiedy ich poznałam. Dowiaduję się od nich, co w życiu jest najważniejsze - mówi Anna Dymna, prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Radiowa Jedynka po raz osiemnasty organizuje akcję charytatywną "Choinki Jedynki" na rzecz jej podopiecznych.
rozwiń zwiń