Oswoić lęk przed śmiercią. "Myślenie o niej pozwala nam docenić życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 11:50
Rozmowy o śmierci, toczące się w intymnej atmosferze przy kolacji to pomysł Amerykanina Michaela Hebba. Zapoczątkował ruch Death Over Dinner, w ramach którego ludzie, znajomi lub nieznajomi, spotykają się przy stole, by porozmawiać o śmierci. Tak jak o życiu, normalnie. 
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Regosz-Kaczkowską (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/kholywood

Takie kolacje organizuje" Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego. - Z uwagi na osobę swojego patrona, który ze śmiercią był, jak to mówił, "za pan brat" z racji tego, że wspierał i przeprowadzał odchodzących pacjentów, ale też sam z racji swojej choroby żył z perspektywą nieodległej śmierci, temat śmierci rodzinie i przyjaciołom księdza Jana, którzy ją współtworzą nie jest obcy  - mówi w radiowej Jedynce Małgorzata Regosz-Kaczkowska, która zajmuje się projektem "Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji".

- Każda z tych kolacji jest zupełnie inna. Bardzo ciekawe jest także poznawanie perspektyw własnej śmierci podczas takiej kolacji, co potrafi nawet bywać zabawne. Śmiechu podczas kolacji jest sporo, ale dużo jest też wzruszeń - zdradza rozmówczyni Wojciecha Urbana. - Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo rozmowy o śmierci potrafią być otwierające oraz zmniejszać lęk przed śmiercią - dodaje. 

- Jeżeli nie będziemy myśleć o śmierci to nie docenimy życia. Dlatego świat jest piękny, te kolacje są piękne, temat śmierci jest piękny, bo pozwala nam docenić, jak wspaniałe jest życie, ale też jak mało mamy czasu i jak trzeba korzystać z każdej godziny, każdej minuty - mówi Małgorzata Regosz-Kaczkowska.

Gdzie odbywają się takie kolacje i jak wyglądają? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Audycja specjalna

ProwadzącyWojciech Urban 

Gość: Małgorzata Regosz-Kaczkowska (dyrektor ds. rozwoju Fundacji im. księdza Jana Kaczkowskiego, bratowa księdza Jana Kaczkowskiego)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 18.10

kh / DS

Czytaj także

Uroczystość Wszystkich Świętych. Co jest istotą pamięci o zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:34
– To dzień radości, w którym powinniśmy cieszyć się z tego, że my również jesteśmy powołani do świętości – powiedziała Monika Jałtuszewska z portalu Aleteia.pl. Wraz z bratem Szymonem Janowskim, kapucynem, mówili w Polskim Radiu 24 o istocie dnia, w którym wspominamy tych, którzy zakończyli już swój ziemski żywot.
rozwiń zwiń