W hołdzie dla Młynarskiego. Wspaniały koncert Piotra Machalicy. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 20:00
- To jest mój ukochany Młynarski. Był i będzie. Towarzyszy mi w życiu od pół wieku - mówił tuż przed koncertem w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie Piotr Machalica. W ten sposób znany aktor złożył osobisty hołd niekwestionowanemu mistrzowi słowa, którym był Wojciech Młynarski.
Audio

Piotr Machalica w ramach cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!" zaprezentował przed publicznością Programu 1 Polskiego Radia utwory z wydanego w październiku albumu "Mój ulubiony Młynarski". 

Postać i twórczość Wojciecha Młynarskiego towarzyszyła Piotrowi Machalicy niemal od zawsze.

Machalica rozumie Młynarskiego

- Dodatkową wartością jest fakt, że Wojciech Młynarski i Piotr Machalica znali się i wielokrotnie współpracowali. Wojciech Młynarski zawsze mówił, że bardzo lubi jak Piotr śpiewa jego piosenki, bo on rozumie, co poeta miał na myśli - mówiła prowadząca poniedziałkowy koncert Maria Szabłowska.

Młynarskiego usłyszał jak miał 10 lat

"Mój ulubiony Młynarski" to 13 oryginalnych, autorskich kompozycji do tekstów Wojciecha Młynarskiego. Na płycie obok doskonale znanych przebojów: "Nie ma jak u mamy", "Jeszcze w zielone gramy", "Moje ulubione drzewo", można usłyszeć m.in. utwory: "Tango desperado" czy "Dobranoc panu, panie Bzowski". Na krążku znalazły się także przekłady Wojciecha Młynarskiego dwóch pieśni Georgesa Brassensa - "Niegdysiejsze pogrzeby" i "Testament" oraz słynne "My Way".

- Wojtek Młynarski towarzyszy mi w życiu od pół wieku. Pierwszy raz usłyszałem piosenkę w wykonaniu Wojtka w 1965 roku, gdy miałem 10 lat. To była piosenka "Szajba". Nie bardzo wiedziałem o czym śpiewa, ale z czasem, z latami zaczynałem rozumieć, co nam opowiada o życiu, o sobie i o nas samych - opowiadał publiczności Piotr Machalica.

Pomogło Taj MahaLisa Trio

Album powstał przy udziale Taj MahaLisa Trio w składzie: Michał Walczak (aranżacje, gitara klasyczna, tamburyn, chórki), Krzysztof Niedźwiecki (gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, stopa, chórki) oraz Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne, chórki).

Płyta objęta została patronatem medialnym radiowej Jedynki oraz patronatem honorowym Fundacji im. Wojciecha Młynarskiego. Zapraszamy

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

To nie był pierwszy koncert

Do tej pory w ramach cyklu kameralnych, muzycznych spotkań z artystami z całego świata "Scena Szpilmana - Jedynka Live!" wystąpili: João de Sousa, Krzysztof Ścierański, Vanesa Harbek, Alicja Majewska, Piotr Baron, Jary Oddział Zamknięty, Magdalena Lechowska, trio jazzowe z projektem "Chopin na strunach", Jack Moore, syn legendarnego gitarzysta Gary’ego Moore’a, Baranovski oraz Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński.

DS

Czytaj także

Piotr Machalica: Wojciech Młynarski zawsze mnie zachwycał

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 16:08
Artysta zdradza, że uwielbia poczucie humoru Wojciech Młynarskiego i jego dystans do otoczenia i świata, a jednocześnie taką dziwną miłość do ludzi. - Bo wszystkie te piosenki o dziwnych facecikach, którzy go zaczepiają na ulicy były jednocześnie takie mądre - mówi. W poniedziałek 16 grudnia Piotr Machalica na Scenie Szpilmana będzie śpiewał piosenki Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń