"Jego portret". Jaki był Jonasz Kofta?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 17:16
Jeden z największych poetów polskiej piosenki Jonasz Kofta doczekał się wreszcie biografii! O tym, jakim był ojcem i twórcą, kiedy odniósł pierwszy sukces i czy lubił życie w drodze, na które był skazany od dzieciństwa – opowiadał w II Dzień świąt Piotr Kofta, pisarz i krytyk literacki. O poszukiwaniu korzeni rodziny Koftów opowiedział autor biografii "Jego portret" dr Piotr Derlatka.
Audio
Jonasz Kofta
Jonasz Kofta Foto: PAP/Ryszard Okoński

Był jednym z wielkiej Trójki liryków polskiej piosenki obok Młynarskiego i Osieckiej. Syn Jonasza Kofty, Piotr zdradził na antenie Jedynki jakie było jego pierwsze wspomnienie związane z ojcem. - Moje pierwsze wspomnienie, jeśli miałbym patrzeć na to oczami dziecka, jest takie, że ojciec żyje własnym życiem, czyli jestem ja, moja mama i jest ojciec, który gdzieś idzie - dodaje. 

"Jego portret" to biografia napisana przez dr Piotra Deflatkę. Jak autor widział Jonasza Koftę? - Widziałem Jonasza jako bardzo towarzyskiego, uśmiechniętego humorystę, ironistę, duszę towarzystwa. Jednak ten obraz Jonasza się zmienił, bo był on różny. Również był melancholikiem i również przeżywał stany depresyjne. Był połączeniem humorysty z melancholikiem - powiedział dr Piotr Derlatka. - Innym określeniem na Jonasza było określenie, że był nałogowcem. Nie mam tu na myśli alkoholu, tylko to, że ludzie, towarzystwo, stado publiczne było jego nałogiem - wyznał Piotr Kofta. 

Jak Go ukształtowały wczesne lata życia w ciągłej podróży? Jak Go wspominają najbliżsi? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej piosenkami z tekstem Jonasza Kofty oraz fragmentami Jego występów radiowych oraz wywiadów. 

***

Tytuł audycji: Audycje specjalne 

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Goście: Piotr Kofta (pisarz, krytyk literacki, syn Jonasza Kofty), dr Piotr Derlatka (autor biografii) 

Data emisji: 26.12.2019 r. 

Godzina emisji: 16.09

ans