"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 11:29
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu, przygotował na czwartek wiele ciekawych audycji.
W Jedynce dzieciom mówiliśmy o warszawskim zoo, a w zoo największym  zwierzęciem jest słoń
W "Jedynce dzieciom" mówiliśmy o warszawskim zoo, a w zoo największym zwierzęciem jest słońFoto: jancampbellp2/pixabay

Zaczynamy już od przedpołudnia.

Szkoła w czasach pandemii
W czwartkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) Roman Czejarek podjął ważny temat rekrutacji do szkół podstawowych w warunkach epidemii. Czy najpierw trzeba dokonać formalności on-line  a potem zanieść osobiście do szkoły wydrukowany wniosek? Czy szkoły będą wtedy otwarte? Czy przedłużą termin składania podań? Co z rekrutacją do przedszkoli i zerówek? Na pytania odpowiedział gość z kuratorium oświaty.

Nauka w domu w Szczecinie, 13 bm. Ze względu na epidemię koronawirusa, szkoły w Polsce zostały zamknięte na dwa tygodnie. Uczniowie przebywający w domach, dostają od swoich nauczycieli zadania do wykonania przez internet. Szczecin, marzec 2020 Nauka w domu w Szczecinie, 13 bm. Ze względu na epidemię koronawirusa, szkoły w Polsce zostały zamknięte na dwa tygodnie. Uczniowie przebywający w domach, dostają od swoich nauczycieli zadania do wykonania przez internet. Szczecin, marzec 2020

W audycji pojawił się także temat wzajemnej pomocy (m.in. akcja na FB "Widzialna ręka"). Autor audycji rozmawiał telefonicznie z mieszkańcami innych krajów - jak wygląda teraz codzienne życie w Hiszpanii czy  Francji?

Usłyszeć można było także kolejny odcinek przygód Kapitana NEMO (codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.35) czyli adaptację "20.000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego.

Higiena podstawa walki z koronawirusem
W "Eurece" (19.00-19.30) Artur Wolski przypomniał, że podstawą w czasie zakażeń koronawirusem jest higiena. Dyscyplina w tym przypadku jest konieczna, aby zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Zalecamy: unikania dużych skupisk ludzi, mycie rąk, dezynfekcję klamek czy przedmiotów, których najczęściej dotykamy. Nikt jednak nie mówi, że każdego dnia powinniśmy również myć włosy! Dlaczego to takie ważne?

Na włosach również może osadzać się kurz lub drobne kropelki śliny zwierające koronawirusa. Jeśli przebywamy w pomieszczeniach gdzie ktoś kicha lub kaszle  czy nawet oddycha bardzo blisko nas, a jest osobą zarażoną może przenieść na nas chorobę. Dotyczy to głównie ludzi wykonujących zawody, które nie mogą pracować zdalnie z domu np. transport, służba zdrowia, handel. Kiedy wieczorem kładziemy się spać wycieramy  nasze włosy o poduszkę a ta ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi, oczami czy nosem. W ten sposób możemy również przenieść pośrednio wirusa - dlatego każdego dnia powinniśmy umyć głowę.

O 19:30 Joanna Ficińska ("Jedynka Dzieciom") zaprosiła dzieci do wysłuchania historii warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Stopklatka TV/Youtube

Komedia jest dobra na wszystko
W "Magazynie Bardzo Filmowym" (21.00-21.30) Joanna Sławińska będzie omawiała polecane przez słuchaczy filmy, jednak tym razem z naciskiem na komedie, których oglądanie pomoże nam przejść przez trudny czas epidemii i izolacji w domach. Chcielibyśmy wiedzieć, która  komedia filmowa wprawiła słuchaczy w doskonały humor, poprawiła nastój? Albo która była przepełniona tak absurdalnym humorem, że często wybuchali państwo śmiechem? Według różnych ankiet, między innymi rankingu BBC, w którym wzięli udział krytycy filmowi z 52 krajów, najlepszą komedią wszech czasów okazało się "Pół żartem, pół serio".  Spośród polskich komedii ogromną popularnością  wśród naszych widzów cieszyły się miedzy innymi filmy "Rejs",  "Ewa chce spać", "Zezowate szczęście", "Nie lubię poniedziałku", "Gangsterzy i filantropi", swoich fanów mają też niektóre filmy Marka Koterskiego.
Wśród komedii uznawanych za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". I o tej komedii wspomnimy w audycji prezentując archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z reżyserem tego filmu, którym jest Mike Newell.

Adam Skorupa - kompozytor muzyki do gier
W cyklu "Już taki jestem" (21.35) znajdzie się rozmowa Jolanty Fajkowskiej z Adamem Skorupą - najbardziej znanym polskim kompozytorem muzyki i twórcą efektów dźwiękowych do gier wideo. Przełomem w jego twórczości jest pierwsza części trylogii "Wiedźmin" (2007), którą skomponował wspólnie z Pawłem Błaszczakiem. Skorupa jest współautorem muzyki do gry "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów". Skomponował m.in. muzykę do "Arki i Dziedzictwa" Grzegorza Jonkajtysa oraz "Kinematografu" Tomasza Bagińskiego. Stworzył też ścieżkę dźwiękową do wyprodukowanego dla Muzeum Powstania Warszawskiego filmu "Miasto Ruin". Jest autorem oprawy muzycznej do Wiadomości w TVP i telewizji Al-Jazeera.

o 21:45 w Lekturach Jedynki, z zasobów Archiwum Polskiego Radia, "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda w interpretacji Andrzeja Kopiczyńskiego.

Od 23:00 do północy czeka nas retransmisja znakomitego koncertu z 4 lutego br. - Scena Szpilmana Jedynka Live  - Lena Ledoff i Adam Rymarz - Krzysztof Komeda - Droga do Hollywood. Koncert prowadził Paweł Sztompke.

O godzinie 23.50 usłyszymy kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla. Czyta Henryk Talar.

Zapraszamy do słuchania.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stres w szkole a zdrowie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 15:26
Jak stres wpływa na zachowanie dziecka i jego proces edukacyjny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. E-lekcje historii z Polskim Radiem. Materiały dla uczniów i nauczycieli. Starożytność i średniowiecze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:00
Epidemia koronawirusa postawiła polską edukację przed wielkim wyzwaniem. Tysiące nauczycieli mierzą się z zadaniem realizowania podstawy programowej online i zapewnienia uczniom atrakcyjnych materiałów wspomagających naukę. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczniowie pracują zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
- W tej chwili ważne jest, żeby dzieci nie zapominały o szkole i nie wypadały z rytmu pracy, a nie to, żeby zrealizować wszystko zgodnie z podstawą programową - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945 w Warszawie. Jak w praktyce wygląda nauka podczas pandemii koronawirusa?
rozwiń zwiń