"Zostań w domu". Sprawdź propozycje Programu 1 Polskiego Radia na piątek

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 13:58
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostanwdomu, przygotował w piatek wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Pomoc powstańcom w obliczu epidemii. "Najważniejsze: nie improwizować"

W audycji "Cztery pory rokuSława Bieńczycka poruszyła sprawę Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na stołecznym Muranowie. Z powodu zagrożenia koronawirusem dom jest zamknięty. Jak w tej sytuacji wygląda pomoc dla weteranów, którzy powinni pozostać w swoich mieszkaniach? (Dom wsparcia otwarto na przełomie września i października 2018 r. przy ul. Nowolipie 22).

Działa w trybie dziennym, pięć dni w tygodniu. Średnia wieku pensjonariuszy przekracza 90 lat. Mają tu zapewnione bezpłatne posiłki, rehabilitację oraz rozrywki w formie spotkań, koncertów, spektakli i wycieczek. Zagrożenie koronawirusem, który jest szczególnie groźny dla osób starszych, spowodowało zawieszenie, na razie do końca marca, pracy Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Podobną decyzję podjął Związek Powstańców Warszawskich, który na dwa tygodnie zamknął swoją siedzibę.

Za pośrednictwem telefonu rozmawialiśmy z Januszem Owsianym, prezesem stowarzyszenia "Monopol Warszawski" oraz Tomasz Sawicki - Paczka dla Bohatera

Złożyliśmy też wizytę w Muzeum Sportu i Turystyki i porozmawiamy o wirtualnych wystawach polskich medalistów olimpijskich.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie/Youtube

Jak w każdy piątek nie mogło zabraknąć Turystycznej Listy Przebojów.

Usłyszeć można było także kolejny odcinek przygód Kapitana NEMO (codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.35) czyli adaptację "20.000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego.

Musicalowe przeboje

W "Muzycznej Jedynce" (13.00-15.00) Zbigniew Zegler  z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezentuje słuchaczom przeboje z polskich i zagranicznych musicali.
W audycji także nowe piosenki, które powstają mimo pandemii, a dzięki zdobyczom techniki oraz utwory artystów świętujących w piątek większe i mniejsze jubileusze, jak m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Tony Banks z Genesis, Mariah Carey, Eric Clapton, czy Fergie. 

Grecja chce zwrotu swych zabytków
W audycji z cyklu "Eureka" "Marmury lorda Elgina"  (godz. 19.07) Katarzyna Kobylecka opowie o sporze Grecji z Wielką Brytanią. Od lat Grecy upominają się o zwrot tzw. marmurów lorda Elgina. Są to fragmenty dekoracji Partenonu, czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w  przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.

Niemal połowa partenońskiego fryzu, kilkanaście metop, 17 figur z tympanonów  i jedna z kariatyd, to wszystko od 200 lat znajduje się w zbiorach British Muzeum w Londynie. Kilka lat temu w odzyskaniu tego greckiego dziedzictwa starała się pomóc Amal Clooney, znana prawniczka, prywatnie żona słynnego hollywoodzkiego aktora. Bez powodzenia.

Czy toczące się obecnie negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej  mogą być przełomem w tej sprawie? O tym rozmawiamy z prof. Zbigniewem Kobylińskim z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, specjalistą od ochrony dziedzictwa kulturowego.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Międzynarodowy Dzień Teatru
"Kulturalnej Jedynce" (21.10 - 21.45) o przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniu Teatru. Rozmowa z dyrektorem Teatru Polskiego Radia o sztuce tworzenia słuchowisk i szczególnej magii tej formy radiowej. To właśnie spektakle radiowe są tym, co między innymi, pozwoli nam przetrwać czas ograniczonych kontaktów w czasie epidemii, ale są też dobre na wszystkie czasy. Podczas rozmowy zaprezentujemy fragmenty słuchowisk.

Opowiemy o najbliższych planowanych emisjach słuchowisk, a także o nowej propozycji programowej. Uruchamiamy  bowiem dodatkowe pasmo prezentacji słuchowisk Teatru Polskiego Radia, w piątki w g.21-22. Przypomnimy dzieła zrealizowane w latach 2008-2009  dla Programu 1 Polskiego Radia w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu” (system dolby prologic II) - "Dziady” (dwa odcinki), "Kordian”, "Nie-Boska komedia”, "Śluby panieńskie”, "Wyzwolenie” (dwa odcinki), "Iwona księżniczka Burgunda”,  "Tango”, "Kartoteka”.

Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka”: "Damy i huzary”, "Żabusia”, "Niespodzianka”, "Dom otwarty”, ” W małym dworku”, "Czwarta siostra”, "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim” (wg J. M. Rymkiewicza).

Specjalna audycja Joanny Sławińskiej z udziałem Dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły.

o 21:45 w Lekturach Jedynki, z zasobów Archiwum Polskiego Radia, "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda w interpretacji Andrzeja Kopiczyńskiego.

"Matka gigantka" - Joanna Bogusławska
Po godz. 23 reportaz w radiowej Jedynce. Ewa Frej dwa razy urodziła bliźniaki. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Sama mówi o sobie "Matka Gigantka". Jest mamą 6 dzieci w tym dwóch par bliźniąt, które urodziły się w odstępie 20 miesięcy. Matka przyznaje, że młodsze dzieci ze względu na niewielką różnicę wieku wychowują się jak czworaczki. Ale największym wyzwaniem jest niepełnosprawność jednego z synów. Wózek dla czwórki maluchów waży 80 kilo. Od kiedy w sklepie zgubiło się jedno z jej dzieci, zaczęła chodzić z chłopcami na sprężynach. Czwórka maluchów to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy to podwójne bliźnięta, a w domu na mamę czekają jeszcze dwie nastolatki.

Ewa Frej założyła na FB największą grupę zrzeszającą 10 tys. rodziców bliźniąt. Prowadzi też blog, na którym przekonuje inne kobiety, że nawet będąc matką wielodzietną można być aktywną zawodowo kobietą i spełniać swoje marzenia. Wszystko to kwestia dobrej organizacji.

Prowadzi też swojego bloga "Matka gigantka", gdzie doradza innym mamom, jak zadbać o odporność dzieci, jak je odżywiać, by uchronić przed zachorowaniem na koranowirusa. Pokazuje innym mamom, jak organizować czas dzieciom, kiedy zamknięte są szkoły i przedszkola i jak dodawać sobie otuchy w tym trudnym czasie

O godzinie 23.50 usłyszymy kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla. Czyta Henryk Talar.

Zapraszamy do słuchania.

ag

Czytaj także

Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – napisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Nitschowa - podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:55
- Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały - wspominała rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Mój dziadek powstaniec”- reportaż Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 10:30
Jak upamiętniać losy powstańców? Co uznać za wartościowe pamiątki po nich, a co za śmieci?
rozwiń zwiń