"Zostań w domu". Program 1 Polskiego Radia poleca w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 16:28
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu, przygotował na niedzielę wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

W audycji "Familijna Jedynka" (6.00 - 9.00) zadaliśmy pytanie czy pandemia koronawirusa wpłynie na docenienie wartości życia? 25 marca, w  Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Kościele po raz kolejny przeżywany był Dzień Świętości życia. W tym roku w wyjątkowych okolicznościach, kiedy ogólnoświatowa pandemia koronawirusa nie tylko odciska coraz większe piętno na naszym życiu codziennym ale także przewartościowuje nasze patrzenie na życie. W obliczu zagrożenia chorobą czy wręcz śmiercią zaczęliśmy doceniać jego wartość.

Po godz. 8.15 "Radiowe rekolekcje" cz. 2.

O godz. 9.00 przeprowadziliśmy transmisję mszy świętej z bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne. Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.

W "Czasie pogody" (10.00 - 12.00) Zbigniew Krajewski apelował "Nie wychodź z domu" i zachęcał do ostrożności w tym trudnym czasie, który jest jeszcze trudniejszy dla osób starszych i ograniczonych ruchowo. Jak w tej sytuacji można pomóc? Odpowiedź jest prosta - pamiętając o takich osobach i dzieląc się swoim czasem, robiąc zakupy, idąc do apteki lub wyprowadzając psa - jak to działa i sprawdza się na stołecznym Powiślu opowiedziała wolontariuszka akcji Sąsiedzi Sąsiadom. Był też najnowszy raport zdrowotny, a dla rozweselenia kabaretowe perełki z archiwum Teresy Drozdy i aria wybrana przez Kazimierza Kowalskiego.

O godz. 13.14 kolejny odcinek słuchowiska "W Jezioranach".

O godz. 14.10 "Piosenki na życzenie" - życzenia od słuchaczy dla słuchaczy - telefoniczne, SMS-owe i przez FB.

O Godz. 17.10 "Spacer z Kulturą" organizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski kontynuowali temat z soboty #zostańwdomu z kulturą. 
W audycji dyr. NCK prof. Rafał Wiśniewski i Joanna Bancerowska opowiedzieli o propozycjach  na stronie  internetowej NCK , m.in.:  Katyń i Smoleńsk - wystawa wirtualna w sieci; webinaria NCK w kolejne czwartki o godz. 12.00. Informacje na stronie nck.pl i kadrakultury.pl.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Po godz. 18.00 można było spędzić czas przy słuchowisku w ramach akcji "Dzieci bliżej historii". Bohaterami słuchowiska "Nie tknął mnie nikt" byli Dimitrij Łosiew pułkownik rosyjskiej żandarmerii oraz Ludwik Zwierzdowski ps. Topór. Ten ostatni był ważną postacią powstania styczniowego: początkowo naczelnikiem wojennym województwa mohylewskiego, potem, do lutego 1864 roku, naczelnikiem wojennym województwa sandomierskiego. W lutym 1864 roku Topór opracował plan zajęcia Opatowa. Bitwa, stoczona 21 lutego 1864 roku, zakończyła się porażką wojsk powstańczych. Zwierzdowski ranny w potyczce zdołał wycofać się, lecz już następnego dnia został pojmany przez patrol kozacki. 23 lutego 1864 roku Ludwik Zwierzdowski został powieszony na rynku w Opatowie. Miał 34 lata.
Narratorem słuchowiska był czternastoletni Max, uczeń rekonstruujący w swojej głowie kilka ostatnich godzin życia Ludwika Zwierzdowskiego, jego rozmowę z pułkownikiem Dimitrijem Łosiewem, w której obaj prezentowali racje swoich narodów, tłumaczyli własne postawy, zastanawiali się nad przyszłością zarówno Polski, jak i Rosji. To była także refleksja nad odwiecznym pytaniem: "bić się czy nie bić", a także nad tym, czy są ważniejsze sprawy w życiu narodów od wolności. Słuchowisko było dokonaną przez Wacława Holewińskiego adaptacją jednego z jego opowiadań zawartych w tomie "Nie tknął mnie nikt".

Po godzinie 21.00 słuchowisko dla dorosłych słuchaczy. Akcja słuchowiska Marcina Witana "Sprzedaż" rozgrywa się współcześnie, w jednym z najbogatszych europejskich krajów, jakim jest Holandia. Mogłoby się wydawać, że materialne bogactwo jest gwarantem zaspokojenia wszelkich potrzeb, nawet tych najbardziej wysublimowanych, bo duchowych. Ale tak nie jest. Konsumpcyjny styl życia zdławił w rodowitych Holendrach wszelką wrażliwość i doprowadza do bezwzględnej eliminacji  parafii i wspólnot religijnych, czyli duchowego Kościoła, wokół którego gromadzą się wierni. A początkiem tego masowego odwrotu od wartości duchowych, na czele z wiarą w Boga, jest sprzedaż kościołów. I o tę właśnie tytułową sprzedaż chodzi. Akcja słuchowiska rozgrywa się w parafii katedralnej pewnego miasta w Holandii. W czasie spotkań biskupa z członkami rady tej parafii, zgromadzonej wokół problemu niemożliwości utrzymania i remontu miejscowej katedry dochodzi do dramatycznego obnażenia postaw elity społecznej. Walka o środki na remont zamienia się w bezlitosny spektakl ukazujący cynizm, bezideowość i tchórzostwo materialnych i intelektualnych elit społeczeństwa, akceptującego aborcję, eutanazję i masowe staczanie się młodych w uzależnienia. Jedynym jasnym punktem staje się aktywność polskich emigrantów, którzy nie tylko skupiają się na własnych potrzebach ale aktywnie wspierają rodzimą społeczność w odrodzeniu najważniejszych duchowych wartości, pozwalających przetrwać bogatym narodom i wydobyć się z miałkości codzienności.

W "Kulturalnej Jedynce" (22.00 - 23.00) Anna Stempniak przypomni sylwetkę Krzysztofa Pendereckiego. W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł ten wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów zmarł. Rozmowy z mistrzem będzie można wysłuchać po godzinie 23.00 u Adama Rozlacha w "Koncercie chopinowskim". 

Niedzielę zakończy o godzinie 23.50 kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla. Czyta Henryk Talar.

Zapraszamy do słuchania.

ag
              

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń