"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na środę

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:34
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla Państwa w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na środę wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

W audycji "Cztery Pory Roku" (godz. 9.00-12.00, prowadząca: Agnieszka Kunikowska) zaglądaliśmy do zeszytów szkolnych sprzed lat, by przypomnieć sobie, co niegdyś wpisywały do nich dzieci. Naszym gościem był Przemysław Bociąga, autor opracowania "Historia w krótkich majteczkach - 500 anegdot naszych dzieci - z uśmiechem przez pokolenia". Odnotowaliśmy także przypadający na 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, a także rozmawialiśmy z Martą Pawłowską z Biura Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Fundusz Zdrowia o startującym właśnie cyklu podcastów "Wsparcie psychologiczne w czasie kwarantanny".

O godz. 10.45 zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy na kolejny odcinek słuchowiska dla dzieci według powieści Juliusza Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (reż. Jerzy Markuszewski, nagranie pochodzi z roku 1974). 

family-2972207_1280.jpg
"Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

"Muzycznej Jedynce" (13:00-15:00) Marcin Kusy gościł kompozytora, autora tekstów i producenta muzycznego - Macieja Werka, mowa była o powrocie zespołu Hedone. W drugiej godzinie audycji Ania Rusowicz zapowiedziała najnowszą piosenkę. 

O godz. 14.40 w "Lekturach Jedynki" wyemitowaliśmy fragment "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).

Po godz. 19.00 Dorota Truszczak zaprosiła na "Przystanek Historia". A w nim o nowo powstałym portalu edukacja.ipn.gov.pl, który skierowany jest m.in. do nauczycieli pracujących zdalnie oraz stacjonarnie, a także do miłośników historii. Porozmawiamy też o filmie "Paszporty Paragwaju w internecie" i książce "Nie tylko Po Prostu. Prasa w dobie odwilży 1955-58".

W środę w "Jedynce Dzieciom" (godz. 19.30) wraz z Joanna Ficińską porozmawialiśmy o książce Kaliny Jakubczak "Kalinka na fali", której autorka, młoda podróżniczka, od dziecka przemierza morza i oceany, a relacje ze swoich podróży regularnie zdaje na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

O godz. 20.00 w audycji "Tu jest Muzyka" ulubiona muzyka filmowa słuchaczy Jedynki. Paweł Sztompke spełniał muzyczne życzenia słuchaczy przesyłane za pośrednictwem SMS (71 151). Główną rolę w audycji zagrała muzyka wybitnego polskiego kompozytora, Michała Lorenca.

godz. 21.05 Magda Mikołajczyk w "Kulturalnej Jedynce" opowiedziała o Josefie Škvoreckým (1924-2012), jednym z najwybitniejszych czeskich pisarzy, dysydencie, autorze wielokrotnie nagradzanej, uznawanej za arcydzieło powieści "Przypadki inżyniera ludzkich dusz". Właśnie ukazał się po polsku tom "Gorzki świat", zawierający opowiadania Skvorecky'ego między innymi o czasach stalinizmu, o ukochanym przez niego jazzie i o tematyce żydowskiej.

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - było można wysłuchać kolejnego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitowaliśmy trzeci odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna.  

O godz. 23.00 w audycji "Mój świat dźwięków" Agata Steczkowska przedstawiła osobiste wspomnienia o Krzysztofie Pendereckim, opowiedziała o swoich spotkaniach z Mistrzem i zaproponowała słuchaczom wybór utworów jednego z największych polskich kompozytorów. W audycji znalazł się również specjalny utwór autorki zadedykowany Mistrzowi Pendereckiemu.

DS

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak