"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na piątek

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 13:08
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na piątek wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fizkes

W audycji "Cztery Pory Roku" (godz. 9.00-12.00, prowadząca: Sława Bieńczycka) rozmawialiśmy z osobą, która właśnie przechodzi kwarantannę (materiał Małgorzaty Głogowskiej) i z Moniką Dreger - psychologiem z Warszawskiej Grupy Psychologicznej. Poruszyliśmy też temat zawyżonych cen w sklepach i nieuczciwych ofert internetowych, będących skutkiem pandemii koronawirusa (wykorzystywanie sytuacji przez producentów, handlowców i sprzedawców internetowych).

O godz. 10.35 zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy na kolejny odcinek słuchowiska dla dzieci według powieści Juliusza Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (reż. Jerzy Markuszewski, nagranie pochodzi z roku 1974). 

O godz. 14.40 w "Lekturach Jedynki" wyemitujemy fragment "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).

bed-1979270_1280.jpg
"Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

"Muzycznej Jedynce" (13.00-15.00): piękny przejaw współpracy artystów, których nie spodziewalibyśmy się w jednej piosence - "Wszystko będzie dobrze". To tytuł wspomnianej piosenki, a wykonawcy to: Golec uOrkiestra, Enej, Feel, Roksana Węgiel, Tulia, Halina Mlynkova, Natalia Kawalec i Wojciech Cugowski. Już dla tych paru chwil warto posłuchać piątkowej audycji, a będzie też i nowa piosenka Doji Cat - amerykańskiej wschodzącej gwiazdy R’n’B i okolicznościowe piosenki jubilatów, wśród których w piątek, 3 kwietnia będą m.in. Romuald Lipko czy Leona Lewis oraz inne dzieła podnoszące na duchu w trudnych czasach. Ponadto Zbigniew Zegler zaprosił na rozmowę z Natalią Szroeder, która opowiedziała o nowym singlu. 

godz. 17.05 najnowsze wydanie naszego programu interwencyjnego "Bezpiecznej Jedynki"Jeżeli zepsuje nam się dziś auto na drodze i wezwiemy pomoc drogową, to przyjedzie bez problemu? A co, gdy dojdzie do kolizji? Co w sytuacji, gdy potrzebujemy wizyty w warsztacie albo skończyły nam się badania techniczne? Czy pomimo stanu epidemii dalej załatwiamy sprawy tak, jak przed jego wprowadzeniem? Jakie są procedury i o jakich środkach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać?

O godz. 18.30 radiowa Jedynka przeprowadziła kolejną transmisję Drogi Krzyżowej.

Przed Wielkim Tygodniem przypomnieliśmy mroczną i niezwykle tajemniczą postać Triduum Paschalnego - Judasza Iskariotę. W Nowym Testamencie znajdują się jedynie okruchy informacji na jego temat. W grupie Dwunastu Apostołów pełnił rolę skarbnika i uchodził za zaufanego ucznia Jezusa. Rozczarowany i rozgoryczony - zdradził swego Mistrza. A potem - zrozpaczony swym występkiem - popełnił samobójstwo. O tym mówiono w "Eurece" Katarzyny Kobyleckiej

Agnieszka Kunikowska zaprosiła o godz. 19.30 na "Jedynkę Dzieciom", w której przedstawiliśmy Teatr Wielki - Operę Narodową. Zaprosiliśmy najmłodszych do rekwizytorni, czyli miejsca, gdzie powstają dekoracje i kostiumy.

Od 3 kwietnia - w każdy piątek - dodatkowe pasmo prezentacji słuchowisk Teatru Polskiego Radia - "Klasyka Polskiego Dramatu". Rozpoczynamy po godz. 21.00 od "Tanga" Sławomira Mrożka.

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - było można wysłuchać kolejnego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitowaliśmy następny odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna.  

godz. 23.10 zaprosiliśmy na "Reportaż w Jedynce" - "W męskim gronie" Antoniego Rokickiego. Od kilku lat w Polsce organizowane są tzw. warsztaty męskości. W małych grupach mężczyźni w różnym wieku rozmawiają o tym, jaki jest dzisiejszy wzorzec męskości. W reportażu na to pytanie odpowiadają uczestnicy oraz organizatorzy wspomnianych warsztatów, a także psychiatra - dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. 

DS

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak