"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na weekend

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 20:40
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na weekend wiele ciekawych audycji.
Hiob pocieszany przez żonę - obraz Gaspara Traversi  (17221770)
Hiob pocieszany przez żonę - obraz Gaspara Traversi (1722–1770) Foto: domena publiczna

SOBOTA (4.04.2020)

W sobotnich "Czterech Porach Roku" w godz. 9.00-12.00 Sława Bieńczycka przybliżała słuchaczom możliwość wirtualnego zwiedzania muzeów z przewodnikiem online. Gościem audycji będzie między innymi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach wirtualnych zajęć edukacyjnych Muzeum proponuje: lekcje o Powstaniu Warszawskim, warsztaty plastyczne, Q&A o Powstaniu oraz opowieść o historii Warszawy w zderzeniu z epidemiami, które dotykały stolicę na przestrzeni stuleci.

O projekcie #wszystkobedziedobrze opowiedział Paweł Golec. W geście wzajemnego wsparcia Niepodległa wspólnie z Wojtkiem Cugowskim, Edytą Golec, Łukaszem Golcem, Pawłem Golcem (GOLEC UORKIESTRA), Natalią Kawalec, Piotem Kupichą - Feel, Haliną Mlynkovą, Piotrem "Lolkiem" Sołoduchą (Enej), zespołem Tulia i Roksaną Węgiel niosą słowa otuchy.

Była również mowa o konkursie "Pamiętnik 2020" organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie działalności artystycznej uczestników, znalezienie kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz promowanie osiągnięć literackich dzieci, młodzieży i dorosłych.

bed-1979270_1280.jpg
"Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

O godz. 14.10 gitarowa "Muzyczna Jedynka"! Przez dwie godziny słuchaliśmmy przebojów z brzmieniem gitar na pierwszym planie i trochę ukrytymi, z gitarami klasycznymi, elektrycznymi i w stylu flamenco. Można było posłuchać gitary w muzyce disco, popie i rocku. Wszystko to za sprawą takich artystów jak Queen, Tadeusz Nalepa, Pat Metheny, Jan Benedek, Gary Moore (w 68. rocznicę urodzin), Jan Borysewicz, Nile Rodgers, Dżem, Dieter Günther Bohlen i inni. Zapraszał Zbigniew Zegler.

O godz. 16.10 warto było włączyć "Muzyczny weekend z Jedynką" Uli Kaczyńskiej. Lata 80. w spodniach i w sukience - czyli wokalistki i wokaliści niekoniecznie z pierwszej linii muzycznego frontu. Oraz piosenki, o których warto pamiętać.

O godz. 18.00 Aleksandra Tykarska zaprosiła słuchaczy do Estonii w audycji "Z muzyką po Kresach". Polacy i Estończycy - łączy nas historia, zarówno ta pozytywna, jak i - niestety - negatywna. W audycji przypomniano nie tylko bogate w ciekawostki dzieje polskich osadników w Estonii, ale i sytuację współczesnej Polonii: porozmawiamliśmy m.in. o tym, jak Polacy mieszkający np. w Tallinie czy Tartu podtrzymują kulturę ojczystą, jakie czują związki z ojczyzną, jak je podtrzymują, a także o sentymencie do Bałtyku. To przybliżły Tomasz Jagieła ze Związku Polaków w Estonii. Dyrektor artystyczny folkowego festiwalu Viljandi, Tarmo Noormaa, opowiedział o współczesnych związkach muzyków polskich z Estonią. W programie najnowsza płyta grupy Trad.Atack, muzyka Maarii Nuut, Mari Pokinen, Tuulikki Bartosik. W związku z Niedzielą Palmową, korespondencja Kamila Zalewskiego o palmach wileńskich - sztuce wyplatania wyjątkowych palm wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

O godz. 19.30"Jedynce Dzieciom" (prowadziła: Joanna Ficińska) w Dniu Geografa rozmawiliśamy o wielkich odkryciach geograficznych.

O godz. 20.10 Dariusz Michalski zaprosił na "Muzyczny wehikuł czasu", a w nim: wspaniałe muzyczne lata 60., czyli Shadows, Herman’s Hermits, Searchers, Tremeloes, Hollies, Status Quo, Animals, Gerry & Pacemakers, Overlanders, Manfred Mann, Tommy James & Shondells, Beach Boys, Seekers, Foundations.

O godz. 20.45 - "Lektury Jedynki" - można było wysłuchać kolejnego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitowaliśmy następny odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna. 

W ramach "Słuchowiska w radiowej Jedynce" (21.00-22.00) "Historie z klatki schodowej" Freda Apke. Jedna klatka schodowa. Dwa mieszkania. Dwie historie, a w nich ludzkie losy, problemy, uczucia. Zwyczajne i niezwykłe, szare i fascynujące,  smutne i komiczne. Przekład: Marta Klubowicz, Reżyseria:  Fred Apke, Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, Opracowanie muzyczne: Fred Apke. Obsada: Anna Mrozowska, Kamil Studnicki, Adam Sajnuk, Piotr Cyrwus.

Po godz. 23.00 Iza Żukowska w "Tu jest muzyka". W audycji: Weronika Korthals premierowo z płyty "Więcej wierzyć", która ukaże się pod koniec kwietnia, a także piosenki dobre na wszystko, czyli czy piosenki mogą pomóc nam w ciężkich chwilach.

NIEDZIELA (5.04.2020)

W "Familijnej Jedynce", kilka minut po godz. 8.00, REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - 3. część. Rozważanie o. Wacława Oszjacy i o. Andrzeja Majewskiego

O godz. 9.00 oraz o godz. 19.00 transmisje Mszy świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

W niedzielnym "Czasie Pogody" w godz. 10.00-12.00 Zbigniew Krajewski spotkał się ze starszymi słuchaczami Jedynki. Jak wygląda zwalczanie pandemii na Majorce? Opowiaadał doktorant z Polski pan Tomasz, który od 3 tygodni pracuje zdalnie na uniwersytecie w Palmie i prawie nie wychodzi z domu. A o codziennym życiu w naddunajskiej stolicy w czasie epidemii opowiedziała Maja Wanot - żona Węgra, mama trójki dzieci, która organizuje lekcje polskiego online. Nie zabrakło także felietonu Kazimierza Kowalskiego, który sięgnął po twórczość Georgesa Bizeta i scenki kabaretowej wybranej przez Teresę Drozdę.

Po godz. 17.00 Jakub Tarka w audycji "Perły reportażu" zaprosi słuchaczy do wysłuchania dwóch niezwykle ciekawych i aktualnych reportaży.

"Uprzejmie donoszę" - Hanna i Adam Bogoryja-Zakrzewscy. Pani Aldona cały ubiegły rok walczyła z mężem Włochem o przyznanie jej prawa do opieki nad córką w Polsce. Była oskarżana o porwanie dziewczynki. W końcu sprawę wygrała i myślała, że już nic gorszego jej nie spotka. Tydzień temu zamieściła na FB stare zdjęcie byłego męża z córką. Zostało zrobione w Polsce w listopadzie ubiegłego roku. To spowodowało falę donosów pewnej osoby do Sanepidu oraz innych urzędów, że Włoch przebywa w Polsce, na pewno ma wirusa. Wyjaśnienia nie pomagają. Po małej miejscowości, w której mieszka pani Aldona rozprzestrzenia się plotka, że jest ona zagrożeniem. Pomawia się też jej ojca, listonosza o roznoszenie zarazy. Nie pomagają wyjaśnienia, że tata od 10 lat jest na emeryturze. Takich fałszywych donosów obywatelskich niestety w kraju nie brakuje. Jak im zaradzić?

"Dla Ciebie, Mamo" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Osobista historia córki, której mama, osoba po 80-tce, mieszka na drugim krańcu Polski. Jak ją przekonać do pozostania w domu i przyjęcia pomocy od innych? W dodatku mama czasem po prostu zapomina o zaleceniach Sanepidu i z tego powodu ich nie przestrzega. Córka szuka odpowiedzi wśród znajomych w podobnej sytuacji, u psychologa. Jednocześnie codzienne rozmowy z mamą pokazują, jak ona przeżywa to, co się dzieje wokół i jak zmienia się jej nastawienie do pandemii.

Po godz. 20.00 Rafał Bała zaprasza na audycję "Przy muzyce o sporcie". A w niej: jak Japonia poradzi sobie z faktem przełożenia igrzysk? To nie tylko problem finansowy, czy organizacyjny, ale też mentalny. Karolina Kudłacz, czyli kapitan reprezentacji Polski w piłce ręcznej o przymusowej przerwie i pandemii z perspektywy mieszkanki Niemiec.

Wszyscy uciekają, a oni zostają. Stany Zjednoczone to teraz epicentrum koronawirusa. Troje Polaków - Karolina Nadolska, najlepsza polska maratonka, jej trener i mąż Zbigniew i 4-letnia córeczka - postanowili jednak zostać w Kolorado. Do maleńkiej Alamosy właściwie nie docierają przybysze z zewnątrz. Nie można też jednak trenować, bo i nie ma do czego - biegi uliczne na świecie wcześniej niż jesienią na pewno się nie odbędą... Ponadto narciarstwo i koniec złotej epoki. Kim jest Aleksander Wierietielny, który zakończył pracę jako trener kadry biegów? Kto go zastąpi? 

O godz. 21.00 "Słuchowisko w w radiowej Jedynce". "Hiob" to młodzieńczy dramat poetycki Karola Wojtyły, napisany w 1940 r. To historia biblijnego Hioba z całą swoją dramaturgią, ale z drugiej strony opowieść o człowieku, który pozostaje wierny Bogu mimo spadających nań nieszczęść. Poznaje wyzwalający sens Jego krzyża, Jego ofiary. To symbol cierpiącej Polski, ale i cierpiącej ludzkości. Nagrodą jest zmartwychwstanie ukazane przez wizję krzyża i Chrystusa Zmartwychwstałego. Adaptacja: Anna Skuratowicz, reżyseria: Anna Skuratowicz, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, opracowanie muzyczne: Piotr Skotnicki. Obsada: Wiesław Komasa, Przemysław Bluszcz, Paweł Krucz, Leszek Teleszyński, Andrzej Mastalerz, Mateusz Kwiecień, Krystian Modzelewski, Dariusz Wnuk, Łukasz Chmielowski, Mateusz Weber, Krzysztof Szczepaniak, Szymon Roszak.

O godz. 20.45 - "Lektury Jedynki" - będzie można wysłuchać kolejnego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitujemy następny odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna. 

O godz. 22.05 "Kulturalna Jedynka" (prowadząca: Martyna Podolska). 2 kwietnia upamiętniliśmy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W tym roku obchodzimy również 100-lecie urodzin papieża i tym samym Rok Papieski. W „Kulturalnej Jedynce” przedstawimy św. Jana Pawła II jako twórcę i przyjaciela artystów. Będą też fragmenty słuchowisk na podstawie dramatów Karola Wojtyły i jego wiersze.

O godz. 23.05 Adam Rozlach zaprasza na audycję "Koncert chopinowski". Przybliżymy postać wybitnego pianisty i pedagoga Jerzego Żurawlewa (1886-1980) - twórca i założyciel, wespół ze swoim Mistrzem Aleksandrem Michałowskim, Konkursu Chopinowskiego, w 1927 r. W audycji przybliżymy jego wybitne dokonania artystyczne i pedagogiczne oraz usłyszymy kilka nagrań dokonanych dla Polskiego Radia, jesienią 1963 r. Miał wtedy 77 lat. Zagra nam Balladę g-moll op. 23 oraz Balladę f-moll op. 52, nadto Poloneza es-moll op. 26 nr 2, Mazurka cis-moll op. 50 nr 3 oraz Etiudę c-moll op. 10 nr 12 "Rewolucyjną". To powtórzenie audycji, która swoją premierę w radiowej Jedynce miała 25 lipca 2010 r. 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak