"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na Wielki Piątek

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:34
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na Wielki Piątek wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nataliya Kochegarova

Gościem Katarzyny Gójskiej w "Sygnałach Dnia" był Jarosław Kaczyński, który w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wspominał swojego śp. brata Lecha Kaczyńskiego. 

W audycji "Cztery Pory Roku" (godz. 9.00-12.00, prowadząca: Sława Bieńczycka) przypomnieliśmy, że w Wielki Piątek zaczyna się czas wyciszenia i ostatnich przygotowań do Wielkiej Soboty, a zwłaszcza do Wielkiej Niedzieli. Rozmawialiśmy z ks. Zygmuntem Berdychowskim z bazyliki Św. Krzyża, skąd będą transmitowane nabożeństwa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Nasz gość mówił także, jak dziś wygląda spowiedź i co ze święceniem pokarmów i komunią.

Caritas zapewni samotnym i ubogim seniorom pomoc żywnościową, zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki). Mówiliśmy o działalności wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także innych formach pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład opiece psychologicznej. Jak będzie wyglądało śniadanie wielkanocne dla ubogich, bezdomnych - jak teraz organizowana jest dla nich świąteczna pomoc? W audycji wspomnieliśmy także o akcji Muzeum Narodowego "Spłaćmy razem #długwdzięczności". Muzeum Narodowe w Warszawie zaprosiło lekarzy, pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia do bezpłatnego zwiedzania muzealnych galerii i wystaw po zakończeniu społecznej kwarantanny.

O godz. 10.45 zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy na kolejny odcinek słuchowiska dla dzieci według powieści Juliusza Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (reż. Jerzy Markuszewski, nagranie pochodzi z roku 1974). 

family-2972207_1280.jpg
"Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

Wielki Piątek w naszej kulturze jest dniem wyciszenia i przemyśleń. W "Muzycznej Jedynce" (13.00-15.00) najlepsza muzyka do oderwania się od codziennych problemów, do zwolnienia i medytacji, m.in. Johnny Cash, Świetliki, duet Low Key, Myslovitz, Marek Grechuta, Eric Clapton i wielu równie wspaniałych artystów. Zapraszał Zbigniew Zegler. 

O godz. 16.00 przypomnieliśmy "Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom", który odbył się w czasie żałoby narodowej, 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W koncercie zabrzmiały dwa wybitne dzieła polskiej muzyki poważnej III Symfonia („Symfonia pieśni żałosnych” op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika.

Po godz. 18.00 zapraszamy na Nabożeństwo Wielkopostne. Transmisja z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.

Joanna Ficińska "Jedynce Dzieciom" o godz. 19.30 opowie o pisankach i wielkanocnych zwyczajach.

godz. 20.05 "Lamentacje z głową opartą o ścianę". Rozważania tradycyjnych czternastu stacji Drogi Krzyżowej w poetyckiej formie inspirowanych pielgrzymowaniem do Jerozolimy ich autora o. Michała Legana. Jego rozważania kolejnych Stacji Pasji Chrystusa w wykonaniu Dominiki Figurskiej i Marcina Kwaśnego pogłębia surowa muzyką Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego. Całość tworzy ascetyczny i medytacyjny charakter. Ernest Bryll powiedział o tej Drodze Krzyżowej: "Ja myślę, że to jest poezja. Bo jest tam coś głęboko, indywidualnie przeżytego, co mówi do nas i to rozumiemy. Przeżywamy. Jest myśl - niebanalna, zaskakująca, prowokująca. I ten nagły głos innego, głębszego choć trochę, niepokojącego spojrzenia, ta próba zrozumienia przez wiersz – jest zawsze budząca". Zaprasza Małgorzata Bartas-Witan.

O godz. 21.00 zapraszamy na słuchowisko autorstwa Karola Wojtyły - "Crux Christi". Przyszły papież Jan Paweł II napisał je i wystawił w 1950 roku. 

Po godz. 23.00 wyemitujemy reportaż "Czas zjednoczenia" Olgi Mickiewicz. 10 kwietnia 2010 roku wiadomość o katastrofie rządowego samolotu i śmierci wszystkich osób znajdujących się na jego pokładzie była szokiem. Na krótki czas zakończyły się wtedy spory polityczne, a życie codzienne uległo zawieszeniu. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu rozmawiali wtedy z ludźmi, przeżywającymi tę tragedię na ulicach, w kościołach czy pod Sejmem.

godz. 23.30 zapraszamy na audycję "Ślady na piasku" (prowadząca: Agnieszka Kozłowska-Łysko). W Wielką Sobotę nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. To inicjatywa związana z pandemią koronawirusa. Całun Turyński jest przedmiotem najbardziej naukowo przebadanym na świecie. Na 30 przeprowadzonych badań tylko jedno zaprzecza jego autentyczności. O tym oraz o  innych najbardziej znanych relikwiach Męki Chrystusa - Jego Krzyżu, gwoździach, chuście z Manopello, Sudarionie z Oviedo opowiadać będzie Grzegorz Górny -  autor książki "Świadkowie Tajemnicy, Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych". 

O godz. 23.50 w cyklu "Lektury przed północą" powtórzymy z Archiwum Polskiego Radia kolejny fragment książki Jana Pawła II "Dar i tajemnica" w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagranie z 1996 roku.

DS

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak