"Być dobrym jak chleb..." – portret św. Adama Chmielowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 14:00
"Być dobrym jak chleb..." to słowno-muzyczny portret św. Adama Chmielowskiego, utalentowanego malarza, franciszkanina zaangażowanego w pomoc biednym i potrzebującym. Nazywany jest świętym z krwi i kości. Jako brat Albert był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe. 
Audio
  • "Być dobrym jak chleb..." – portret św. Adama Chmielowskiego (Audycja specjalna/Jedynka)
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w Krakowie
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w KrakowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-580, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11313451

Brał udział w powstaniu styczniowym, aby uniknąć represji trafił do Paryża, a po powrocie do kraju rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium wraz z innymi słynnymi artystami między innymi z Leonem Wyczółkowskim i Józefem Chełmońskim.

- Taką osobę trudno spotkać, która miała tyle przeróżnych doświadczeń za sobą. Był Powstańcem Styczniowym, artystą, malarzem, szanowanym przez swoich kolegów, którzy odnieśli większy sukces - wspominała Natalia Budzyńska - autorka książki "Brat Albert. Biografia". 

Pomoc ubogim 

Brat Albert stworzył ośrodki opieki dla najuboższych, które do dziś są prowadzone przez Albertynki i Albertynów w Polsce i na Ukrainie. - Był Bratem Albertem, czyli osobą, która w nowatorski sposób zajęła się ubogimi. Myślę, że dzisiaj byłby dobrym przykładem dla świeckich organizacji pomocowych, gdyby zechciały zapoznać się z jego życiorysem - zaznacza Natalia Budzyńska. 

Jego życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz do filmu. Św. Adam Chmielowski miał był człowiekiem ciekawym, który przyciągał uwagę. - Dotarłam do kilku wspomnień, w których opowiadano o nim, że był bardzo świetnym towarzyszem. Kiedy rzeczywiście został ranny, że już nie mógł dalej uczestniczyć w walkach, mówiono, że szkoda, bo był po prostu "fajnym kumplem". Tym ludziom bardzo zależało na jego towarzystwie - podkreśla autorka biografii. 

W dalszej części audycji była mowa m.in. o rodzinie św. Adama Chmielowskiego, jego wykształceniu, patriotyzmie, malarstwie. Zapraszamy do wysłuchania. 


***

Tytuł audycji: "Być dobrym jak chleb..."

Przygotowała: Katarzyna Jankowska

Opowiadała: Natalia Budzyńska (autorka biografii "Brat Albert. Biografia")

Data emisji: 13.04.2020 r. 

Godzina emisji: 17.30

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brat Albert, czyli wielki opiekun biednych i bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:30
Adam Chmielowski szukał szczęścia różnymi sposobami. Walczył w powstaniu styczniowym, był wybitnym malarzem, ale odnalazł się dopiero po wstąpieniu do zakonu – jako Brat Albert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brat Albert – święty zakonnik, artysta, powstaniec i opiekun najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:30
Utalentowany malarz, uczestnik powstania styczniowego, organizator pomocy dla najbardziej potrzebujących i przede wszystkim święty Kościoła katolickiego. Życie i działalność św. Brata Alberta, bo tak nazywano Adama Chmielowskiego, dotyczyła wielu sfer życia. O tej wyjątkowej postaci mówiła w audycji "Życie z duszą, czy bez?" Natalia Budzyńska, autorka książki "Brat Albert. Biografia".
rozwiń zwiń