Złączeni w życiu, złączeni na zawsze. 10. rocznica pogrzebu śp. pary prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 07:24
W 10. rocznicę pogrzebu śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich przypominamy relacje reporterskie z pożegnania w Warszawie, wspomnienia przyjaciół i sąsiadów ze stołecznego Powiśla, fragmenty reportażu dokumentalnego Olgi Mickiewicz pt: "Czas zjednoczenia" oraz wybrane części albumu wydanego przez Polskie Radio "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku". 
Maria i Lech Kaczyńscy
Maria i Lech KaczyńscyFoto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj
46:20 [ PR1]PR1 (mp3) 18 kwiecień 2020 20_07_10.mp3 Złączeni w życiu, złączeni na zawsze. 10. rocznica pogrzebu śp. pary prezydenckiej (Jedynka)

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta i jego żony rozpoczęły się 17 kwietnia 2010 roku w Warszawie. O godz. 17.30 trumny zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego i w kondukcie żałobnym przewiezione do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której odprawiono Mszę świętą. Po nabożeństwie przy trumnach odbyło się całonocne czuwanie.

smn.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Wydawnictwa Polskiego Radia

18 kwietnia, rano, trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały przetransportowane samolotem do Krakowa. W uroczystym kondukcie ulicami miasta przewieziono je do bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiono Mszę świętą z udziałem rodziny, najwyższych władz państwowych i delegacji zagranicznych. Nabożeństwu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz wraz biskupami Konferencji Episkopatu Polski oraz delegacji biskupów zza granicy.

Po Mszy świętej trumny pary prezydenckiej, w kondukcie pogrzebowym, przetransportowano do katedry na Wawelu. Złożono je w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów. W krypcie tej jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają) oraz napisem: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiskami wszystkich ofiar.

. .

PAP/Stanisław Rozpędzik

Lech Kaczyński - z wykształcenia prawnik, w okresie PRL działał w opozycji, współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu powrócił do prac w podziemnej "S". W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

smoleńsk 1200 pap.jpg
Serwis specjalny - Smoleńsk, 10 kwietnia 2010

Po transformacji ustrojowej był m.in. senatorem i posłem, współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszym prezesem tego ugrupowania. W latach 1992-1995 pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, następnie był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, a od 2002 roku - prezydentem Warszawy. W październiku 2005 roku wygrał wybory prezydenckie.

Lech Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Z takim przesłaniem - 10 kwietnia 2010 roku - leciał na obchody 70. rocznicy tej tragedii. Nad swoim przemówieniem pracował do ostatnich chwil, świat go już jednak nie usłyszał. 

W Katyniu prezydent miał powiedzieć, że tragedia tego miejsca i walka z kłamstwem katyńskim to część nie tylko polskiej historii, pamięci i tożsamości, ale też część historii całej Europy i świata. "Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią - nawet w czasach najtrudniejszych - wybrać wolność i obronić prawdę".

***

Audycję specjalną poprowadziła Małgorzata Raducha.

Data emisji: 18.04.2020 r.

Godzina emisji: 20.00-21.00

kk

Czytaj także

Biografka Marii Kaczyńskiej: miała wielkie poczucie humoru i łatwość nawiązywania kontaktów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 08:00
- Miała radość z poznawania ludzi, czy to były panie ze sklepu mięsnego na Powiślu, czy żony największych dostojników i głów państw. Zawsze kierowała się ciekawością, wychodziła naprzeciw innym ludziom - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maria Dłużewska, dokumentalistka - autorka książki i filmu o życiu śp. Marii Kaczyńskiej.
rozwiń zwiń