"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:10
- Polska gospodarka jeszcze kilka miesięcy temu rozwijała się niezwykle dynamicznie. Była jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie. Musimy zrobić wszystko, żeby gospodarcze skutki tego kryzysu zostały jak najszybciej zminimalizowane - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Piotr Molecki
karetka pap 1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia: 248 nowych zakażeń i 9 zgonów

Andrzej Duda, który był gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg stwierdził, że wierzy, iż "w Polakach jest taki zapał i ambicja do tego, żeby być społeczeństwem żyjącym na wysokim poziomie". - Żebyśmy mieli tutaj gospodarkę, rozwój i poziom życia taki jak na zachodzie Europy. Żeby ta siła cały czas nas pchała do tego, żeby ten kryzys przezwyciężyć - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

- Nawet jeżeli dojdzie do tego kryzysu, to żebyśmy w nim mieli takie gwałtowne odbicie, w pozytywnym kierunku - tłumaczył.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Beneficjenci czasów komunistycznych". Prezydent o części środowiska sędziowskiego

Prezydent zaapelował o spokój i rozwagę. - Mobilizuję wszystkich do tego, żeby nie tracić ducha, aby brać się do pracy, kiedy to tylko możliwe. Mam nadzieję, że poszczególne branże będą jak najszybciej uruchamiane. Ta krzywa epidemii jeszcze nie wypłaszczyła się u nas, więc cały czas walczymy i apelujemy o to, żeby te rygory utrzymywać, żeby była dyscyplina społeczna jak do tej pory - mówił.

EN_las1200.jpg
Cztery etapy znoszenia ograniczeń. Przedstawiamy szczegółową listę zmian

"Mam nadzieję, że będziemy na tej drodze rozwoju"

- Warto zachęcać do kontynuowania akcji #zostańwdomu. Proszę, żeby wychodzić jak najmniej, ograniczać te wyjścia, korzystać z maseczek i wszystkiego tego, o co apelujemy i prosimy - żebyśmy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Mam nadzieję, że będziemy na tej drodze rozwoju, że Polska nadal będzie się rozwijała w sposób dynamiczny - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wspomniał, że "tarcza antykryzysowa jest cały czas rozpatrywana w dyskusjach z ludźmi, którzy są częścią polskiego biznesu". - Cały czas odbywam spotkania z biznesmenami, z przedsiębiorcami, którzy pomagali mi w ramach Rady Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP czy Narodowej Rady Rozwoju. Te konsultacje cały czas się odbywają - zapewnił.

Prezydent: słucham, co mówią ludzie z różnych branż

- To są ludzie, których ten kryzys dotyka, oni prowadzą biznesy - od małych zatrudniających po kilkanaście osób aż do gigantycznych, gdzie zatrudniane są tysiące ludzi. Słucham, co mówią ludzie z różnych branż. Słucha tego również premier, słucha tego wicepremier Jadwiga Emilewicz, więc ci, którzy przygotowują te przepisy - mówił.

- Mam nadzieję, że dzięki temu, przynajmniej w większości, ta tarcza antykryzysowa pomoże przejść ten trudny czas - dodał.

Prezydent powiedział, że w czwartek odbył długą rozmowę z premierem. - Dalsze kroki, które będą realizowane, spowodują, że wartość tej tarczy to będzie ok. 400 mld zł. Są to kwoty niewyobrażalne. To jest szereg instrumentów, którymi jest obudowany ten program ratunkowy. Zakres tych wszystkich działań jest ogromny - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że ta tarcza antykryzysowa pomoże bezpiecznie przejść przez te kilka miesięcy, ratując przedsiębiorców, pracowników i rynek pracy. Żeby ludzie mieli tę pewność normalnego funkcjonowania i życia - mówił prezydent Andrzej Duda.

Karetka 1200 PAP.jpg
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego: populacja ma szansę uzyskać na wirusa odporność

***

pb

Czytaj także

Zasady bezpieczeństwa w dobie epidemii. Szumowski: będziemy komunikowali, co dalej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:56
- Widzimy już ludzi w lasach, parkach, przemieszczających się, uprawiających sport i będziemy komunikowali, co dalej. Te wszystkie analizy, obostrzenia prowadzą do tego, żebyśmy mogli w sposób odpowiedzialny mówić o tym, co dalej - wyjaśnił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowe pakiety pomocowe dla przedsiębiorców. Zbigniew Kuźmiuk: warte ok. 15 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 17:25
- Rząd przeznaczył dla polskich przedsiębiorstw niewyobrażalne środki. Trafią one do tych, którzy zakładają, że nie zwolnią pracowników - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Kolejne 100 mld wsparcia czeka na zgodę Komisji Europejskiej - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa? "Droga do sukcesu nie jest bliska"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 15:35
– W przypadku koronawirusa jedynym skutecznym rozwiązaniem, które zapewni nam bezpieczeństwo, jest szczepionka – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog.
rozwiń zwiń