Prezydent: propaganda sowiecka i rosyjska próbuje nazywać atak 17 września ochroną, ale to nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 15:00
W Wytycznie (woj. lubelskie) odbyły się uroczystości upamiętniające sowiecki atak na Polskę 17 września 1939 r. W obchodach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Program 1 Polskiego Radia transmitował przemówienie prezydenta.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Wytycznie
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w WytycznieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj
09:05 PR1_MPLS 2020_09_17-13-46-31.mp3 Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (Jedynka)

- Propaganda najpierw sowiecka, a później rosyjska próbuje nazywać atak 17 września 1939 r. ochroną dla mieszkańców Białorusi i Ukrainy, ale to nieprawda - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy sowieckiego ataku na Polskę.

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

Prezydent zaznaczył, że "81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska, 81 lat temu najeźdźcy niemieccy i sowieccy zniszczyli byt państwa polskiego, wyśnionego i wywalczonego przez pokolenie powstańców styczniowych, a później ich dzieci, wnuków, którzy tę niepodległą Polskę, brocząc własną krwią zdołali odzyskać".

Dodał, że "Polska nie miała szans obronić się wobec agresji dwóch największych wówczas potęg militarnych, nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji". - Takie były fakty i taka jest historia - podkreślił.

Prezydent zwrócił również uwagę na to, że "w polskim narodzie głęboko tkwił etos oparty na wartościach, w których jako naród wzrastamy od ponad tysiąca pięciuset lat". - Naszym obowiązkiem jest bronić ich i trwać przy nich - dodał Andrzej Duda.

- Dzisiaj rosyjska, a wcześniej sowiecka propaganda, próbuje nazywać tamten brutalny atak sowieckiej agresji ochroną dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy. Wszyscy doskonale wiemy, że to nieprawda, a to miejsce jest najlepszym tego dowodem - stwierdził Andrzej Duda, odnosząc się do miejsca uroczystości.

Czytaj także:

To właśnie w Wytycznie oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza starły się z sowiecką Armią Czerwoną. - Dali im mężny odpór, polegli tutaj polscy żołnierze - zaznaczył Andrzej Duda i dodał, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną, która "przeszła do historii polskiej wojskowości".

itom

Czytaj także

"Bez 17 września nie byłoby Katynia". Prof. Kucharczyk o sowieckiej agresji w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:21
- Jeżeli wspominamy Katyń i inne miejsca kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi, to datą zero jest 17 września 1939 roku. Bez tej agresji nie byłoby tych strasznych chwil i dramatów - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:33
- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
rozwiń zwiń