18:54 [ PR1]PR1 (mp3) 1 październik 2020 22_33_05.mp3 Historyczne wydanie "Kroniki Sportowej". Wielki jubileusz (Jedynka/Kronika Sportowa)
"Oj strzelaj, prędzej, strzela… jest!" - to fragment słynnej relacji z meczu piłkarskiego Legii Warszawa ze Slovanem Bratysława z opisem sytuacji, w której gola zdobył Lucjan Brychczy. Do dziś to właśnie on stanowi czołówkę "Kroniki Sportowej".
Kronika Sportowa
- Transmisje to kawaleria radiowa, coś efektownego i błyszczącego. A bezcenna "Kronika Sportowa", przez którą od tylu lat przewijają się wspaniałe postacie, to cudowna, dzielna piechota. Szara, codzienna praca, bez której nie byłoby zwycięstwa sportowego - mówił przed laty Bohdan Tomaszewski - najwybitniejszy sprawozdawca w historii polskiej radiofonii.
Historię "Kroniki Sportowej" tworzyli i tworzą znakomici dziennikarze i sprawozdawcy m.in.: Konrad Gruda (jej pomysłodawca), Bohdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński, Lesław Skinder, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Henryk Urbaś, Krzysztof Miklas, Jacek Fuglewicz, Renata Susałko, Jarosław Idzi, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Tomasz Zimoch, Janusz Sternowski, Włodzimierz Rezner, Tadeusz Kwaśniak, Henryk Grzonka, Sylwia Urban, Tomasz Kowalczyk, Rafał Bała, Filip Jastrzębski, Krzysztof Kuzak i wielu innych.
"Kronika" to wreszcie część historii polskiego sportu, a także przegląd niezapomnianych głosów autorów programu i współpracowników z Rozgłośni Regionalnych.
- Audycja ma niepowtarzalny charakter i skupia w sobie niemal wszystkie elementy misji radia publicznego: informacje, relacje na żywo, wywiady, reportaże i komentarze - mówi Cezary Gurjew, kierownik Redakcji Sportowej Programu 1 Polskiego Radia.
Obecnie "Kronika Sportowa" emitowana jest od poniedziałku do soboty o godz. 22.30 w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu 24, a w niedzielę o tej samej porze na antenie Polskiego Radia 24.
Sport w Polskim Radiu ma ogromną tradycję. Pierwsza relacja sportowa została nadana 20 lutego 1927 roku z Zakopanego z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Narciarstwie. Pierwszą ekipę na Igrzyska Olimpijskie Polskie Radio wysłało do Berlina w 1936 roku.
W przyszłym roku Polskie Radio zamierza szeroko relacjonować przebieg piłkarskiego EURO i Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Poza tym Polskie Radio jest jedną z pierwszych radiofonii na świecie, która nabyła już prawa do kolejnego cyklu olimpijskiego (Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku).
Mat.promocyjne