Literacki Nobel przyznany. Uhonorowano amerykańską poetkę

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:00
Amerykanka Louise Glück nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Kapituła przyznała wyróżnienie za "za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną".
Louise Glck
Louise GlückFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

"Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek.

pap_nobel_fizyka1200.jpg
Nobel z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur. Znamy laureatów

Louise Elisabeth Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy, najnowszy - "Faithful and Virtuous Night" (Giroux, 2014) zdobył National Book Award w kategorii "poezja". Inne jej tomiki to m.in. "Poems 1962-2012", "A Village Life: Poems", "Averno", "The Seven Ages", "Vita Nova", "October".

Noblistka jest też autorką m.in. tomów "Meadowlands", "The Wild Iris", "Ararat", "The Triumph of Achilles", a także esejów takich, jak "Proofs and Theories: Essays on Poetry" (Ecco Press, 1994). Poetka wykłada obecnie na Yale University.


Posłuchaj
00:24 10671941_1.mp3 Amerykańska poetka Louise Glück laureatką literackiej Nagrody Nobla (IAR)

 

W piątek poznamy laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

mg

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 19:11
Nobel w dziedzinie literatury jest jednym z największych wyróżnień dla pisarzy. W dziejach Polski aż pięciu autorów zdobyło to odznaczenie i uznanie światowej komisji. Ich dzieła wchodzą do kanonu literatury polskiej. Zapraszamy na podróż śladem polskich pisarzy, którzy uzyskali Nagrodę Nobla!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 09:24
W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW. Od poniedziałku do piątku (5-9 października) przedstawimy sylwetki tegorocznych laureatów z poszczególnych dziedzin, których nagrodziła Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówiono, że kobietom Nobel się nie należy". Wanda Michalak o Szwedzkiej Akademii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:00
- Początkowo kobiety były dyskryminowane przez Szwedzką Akademię, która przyznaje nagrodę Nobla - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Michalak, autorka książki "Literackie noblistki".
rozwiń zwiń