Kultura w 2020 roku przeniosła się do sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 12:28
To nie był łatwy rok dla kultury. Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie instytucji kulturalnych na wiele miesięcy. Artyści i twórcy zostali zmuszeni do tworzenia dzieł zdalnie i wirtualnie. Dziennikarze redakcji Kultury Programu 1 Polskiego Radia podsumowali to, co działo się w teatrze, filmie, literaturze i sztukach wizualnych w minionym roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SeventyFour

Zmiany planów i przyjętych wcześniej repertuarów wywróciły kalendarz wydarzeń kulturalnych do góry nogami. Ludziom kultury udało się jednak odnaleźć w nowej rzeczywistości. Kultura w dużej mierze przeniosła się do internetu, gdzie odbywały się nawet całe festiwale. Dzięki temu, mimo pandemii, rok 2020 nie pozbawił nas kulturalnych wrażeń. 

Posłuchaj
44:10 _PR1_AAC 2021_01_01-21-06-34.mp3 Rok 2020 w kulturze (Jedynka)

Czytaj też
Fedra 1200x660.jpg
40. Warszawskie Spotkania Teatralne do zobaczenia w internecie

Teatr

Jak mówi Martyna Podolska z radiowej Jedynki, teatry na początku nieufnie zaczęły udostępniać swoje archiwalne przedstawienia, by wreszcie rejestrować i transmitować nowe. Ostatecznie, swoje prywatne platformy streamingowe założyły prawie wszystkie krajowe teatry. 

- Z wielkim sukcesem wirtualnie odbył się także krakowski festiwal teatralny Boska Komedia, który zmienił formę - ocenia Martyna Podolska.

Kino

Jak podkreśla Joanna Sławińska redakcji Kultury Programu 1 Polskiego Radia, mimo pandemii był to rok dobrego kina, zarówno w Polsce jak i za granicą.

- Wśród filmów, które zapamiętam na długo jest pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, która na ekrany kin wejdzie w styczniu - mówi dziennikarka. 

GutekFilm/Zawiastun filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

Zdaniem Joanny Sławińskiej, aktorskim objawieniem tego roku jest Magdalena Koleśnik, która zagrała główną rolę w filmie "Sweat". 

GutekFilm/zwiastun filmu "Sweat"

Według dziennikarki, odkryciem jest także Piotr Trojan, który wcielił się w rolę Tomasza Komendy w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". 

Czytaj też:

Literatura

Magda Mikołajczuk mówi, że mimo tego, iż niestosowne jest szukanie pozytywnych stron czegoś tak przerażającego, jak pandemia, to jedną z nich jest fakt, że Polacy zamknięci w domach, odcięci od zewnętrznych rozrywek, przypomnieli sobie jak świetnym zajęciem jest czytanie książek. Jak zaznacza dziennikarka, w 2020 roku okazało się, że 40 proc. kupowało i czytało książki chętniej niż przed koronawirusem. 

- Literackie nagrody zostały normalnie przyznane, tylko z wręczaniem był kłopot. Literackiego Nobla otrzymała Louise Glück, ale chwilowo ominęła ja przyjemność uczestnictwa w wielkim święcie, jakim jest grudniowe spotkanie w Sztokholmie wszystkich noblistów z danego roku - zaznacza Magda Mikołajczuk.

Także nasi polscy laureaci nagród literackich odbierali wyróżnienia wirtualnie lub przy niewielkiej publiczności, jak Radek Rak - laureat Literackiej Nagrody Nike. 


Czytaj też
student-849828_1280.jpg
Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Sztuki wizualne

Z powodu pandemii bardzo ucierpiały sztuki wizualne. Nie odbyło się wiele zaplanowanych wystaw. Jak przypomina Michał Montowski z radiowej Jedynki, w Scuderie del Quirinale, w byłych stajniach papieskich, szykowano wielką wystawę upamiętniającą 500-lecie śmierci Rafaela - uważanego za jednego z trzech największych artystów wszech czasów, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła, na którą miały się składać obrazy i rysunki sprowadzane z najważniejszych galerii świata. 

- Miało to być jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko tego roku, ale w ogóle w skali wielu lat. Wystawa wprawdzie była czynna, kiedy mogła być czynna i dostępna online, a nawet przedłużono ją do końca sierpnia, ale frekwencji takiej, jaka się zapowiadała oczywiście być nie mogło - zaznacza dziennikarz.

Nawet najlepsze rozwiązania online nie zastąpią obcowania z dziełem sztuki. Mimo wszystko, szukając pozytywów, należy docenić szeroką dostępność do dzieł dostępnych w internecie. Sztuka w czasach pandemii, zaczęła być dostępna dla wszystkich i wszędzie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Na kulturalne podsumowanie roku zaprosiła: Martyna Podolska

Materiały przygotowali: Magda Mikołajczuk, Michał Montowski, Joanna Sławińska

Data emisji: 1.01.2021

Godzina emisji: 21.00

kh

Czytaj także

"Co nas przetrwa". Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ursuli Mayer

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 08:20
"Co nas przetrwa" to tytuł pierwszej w Polsce wystawy uznanej artystki austriackiej, mieszkającej w Londynie - Ursuli Mayer. Instalacje i projekcje skłaniają do namysłu nad miejscem człowieka w świecie. Wystawę prezentuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:40
8 grudnia minęło 40 lat od śmierci Johna Lennona. Ex-Beatles został zastrzelony przez mężczyznę, który zaledwie kilka godzin wcześniej wziął od niego autograf. - Historia artysty oraz jego związku z Yoko Ono stała się tematem nowej wystawy w japońskim Muzeum Sztuki i Muzyki Roppongi - mówi dziennikarka Ada Janiszewska. 
rozwiń zwiń