Muzyczne podsumowanie 2020 roku - posłuchaj dziennikarzy Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 12:29
Zapraszamy do wysłuchania opinii dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia: Marii Szabłowskiej, Uli Kaczyńskiej, Anny Will, Izy Żukowskiej, Marcina Kusego, Pawła Sztompke, Damiana Sikorskiego i Zbigniewa Zeglera.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Davizro Photography

. 

Posłuchaj
93:24 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_01 PR1_10_06_33_Muzyczna_Jedynka.mp3 Muzyczne podsumowanie 2020 roku (Jedynka)

 

To był szczególny rok, a wyjątkowa okazja wymaga specjalnej oprawy. Z okazji 95-lecia Polskiego Radia powstał unikatowy album "95 lat Polskiego Radia". Znalazły się na nim utwory wybrane przez Słuchaczy. Specjalne, dwupłytowe wydawnictwo zawiera 16 wyjątkowych piosenek, na stałe wpisanych w kanon polskiej muzyki rozrywkowej, w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej. 

Płyta pierwsza to interpretacje 16 kompozycji, które nagrali: Kuba Badach, Piotr Beczała, Monika Borzym, Piotr Cugowski, Igor Herbut, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Wojciech Myrczek, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Igor Walaszek i Aga Zaryan. Zaaranżowania na nowo przebojów sprzed lat podjęli się Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin.

Album drugi to unowocześnione brzmieniowo wersje evergreenów polskiej muzyki - kompozycji w wykonaniu: Mieczysława Fogga, Maryli Rodowicz, Breakoutu, Budki Suflera, Czesława Niemena, Maanamu, Krzysztofa Zalewskiego, Obywatela GC, Ireny Santor, Reny Rolskiej, Sławy Przybylskiej, Eugeniusza Bodo, Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk, Edyty Bartosiewicz i Zbigniewa Wodeckiego.

Herdzin Sztaba Prezes PR - 95 lat PR  -11.JPG
Album "95 lat Polskiego Radia". Herdzin: warto pokazać, co nam w duszy gra

Ta kompilacja to przede wszystkim znakomita muzyka, ale również dobra ilustracja zaangażowania Polskiego Radia w promowanie polskich wykonawców - teraz i w przeszłości. Począwszy od 1925 roku, kiedy po raz pierwszy słuchacze usłyszeli "Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa!", polska muzyka stanowi integralną część rozgłośni i ma niezachwianą pozycję również dziś, jak w żadnej innej stacji radiowej. Ponad połowę piosenek granych przez wszystkie anteny Polskiego Radia stanowią utwory wykonywane w języku polskim przez polskich wykonawców.


95 lat Polskiego Radia - zapowiedź Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina. Profil: Agencja Muzyczna Polskiego Radia


Muzyczne podsumowanie 2020 roku

- To był trudny rok, dla nas wszystkich. Artyści się nie poddawali. Nagrywali, koncertowali, również dzięki Polskiemu Radiu - podkreślił Marcin Kusy i przypomniał, że w ramach "Lata z Radiem" odbyło się 10 koncertów. Jeszcze rano, w Nowy Rok, można było posłuchać piosenek Lanberry. - Udało nam się zrobić w tych trudnych warunkach kilkanaście koncertów, które, mam nadzieję, zapadną Państwu w pamięć - powiedział i zaprosił na retransmisje wydarzeń na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

W swoim podsumowaniu roku Kusy wskazał na płyty: "Zabawa" Krzysztofa Zalewskiego, "Ten moment" Edyty Bartosiewicz, "Pan od muzyki" Bartka Królika, "Ostatni bastion romantyzmu" Kuby Karasia i Piotra Roguckiego. - Moją ukochaną płytą 2020 jest "Kundel" Artura Rojka. Lubię, kiedy artysta ma koncept, pomysł na album. Od pierwszego dźwięku aż do ostatniego utworu trzyma mnie za gardło. To naprawdę kapitalna robota - stwierdził. Wśród zagranicznych wydawnictw polecił szczególnie nowe krążki: AC/DC, The Who, Boba Dylana, Bruce'a Springsteena, Pet Shop Boys, The Weeknd i Paula McCartneya. 

Kundel. Profil: Artur Rojek – temat

Według Marii Szabłowskiej piosenką minionego roku jest utwór Krzysztofa Zalewskiego pt. "Początek", napisany i skomponowany na potrzeby projektu "Męskie Granie" 2018. - Dlaczego o niej mówię w kontekście podsumowania roku 2020? Ponieważ w zeszłym roku zrobiła ona niesamowitą karierę międzynarodową. W czerwcu miała grubo ponad 100 mln wyświetleń na YouTube - wskazała. W ocenie dziennikarki najważniejszym wydarzeniem muzycznym zeszłego roku była premiera "Living in a Ghost Town" The Rolling Stones.

Na utwór Stonesów zwróciła uwagę również Iza Żukowska. Jeśli zaś chodzi o nasz rodzimy rynek muzyczny, dziennikarka wskazała na Zespół Projekt Volodia z Wrocławia. - W lutym ukazała się na polskim rynku płyta, która wobec tego, co dotknęło nas niedługo później, myślę, że nam nieco umknęła. Chciałabym ją przypomnieć, bo niezwykle lubię muzyczne poszukiwania własnej tożsamości. Dzięki Projektowi Volodia otrzymaliśmy nowoczesne wydanie przedwojennego folkloru lwowskiego - wyjaśniła.

Anna Will zauważyła, że w minionym roku pojawiła się nowa kategoria - piosenki pandemiczne, tworzone ku pokrzepieniu serc. - W przestrzeni polskiej muzyki pojawiło się kilka takich propozycji, ja szczególnie cenię sobie jedną - "Wszystko będzie dobrze". Utwór nagrali: Wojtek Cugowski, Edyta Golec z braćmi Golec, Natalia Kawalec, Piotr Kupicha, Halina Mlynkova, Piotr Sołoducha (Enej), grupa Tulia i Roksana Węgiel - powiedziała. Jeśli zaś chodzi o zagraniczne propozycje, Will wspomniała piosenkę "Gotta be patient" Michaela Bublé. 


Wszystko będzie dobrze // #wszystkobędziedobrze. Profil: Niepodległa


Ula Kaczyńska, w swoim muzycznym podsumowaniu, zwróciła uwagę na krążki, które w zeszłym roku nagrały kobiety: Kasia Lins - "Moja Wina", Rosalie. - "IDeal", Róisín Murphy -  "Róisín Machine" i Jessie Ware - "What's your pleasure". Ten ostatni jest według dziennikarki płytą roku. - Ware nagrała album, który, z jednej strony, pozwala jej zachować dostojność sceniczność a z drugiej - sprowadził ją na płaszczyznę muzyczną dobrze jej znaną, bo ona zaczynała od muzyki klubowej. To wszystko zostało zrobione tak elegancko, tak szykownie, że odczuwałam wręcz fizyczną przyjemność, gdy słuchałam po pierwszy, drugi, trzeci tego krążka - przyznała Kaczyńska.

Z kolei Damian Sikorski wskazał, że na początku zeszłego roku ukazał się długo oczekiwany przez niego album Bartka Królika. - Płyta "Pan od muzyki" jest różnorodna stylistycznie, pulsuje rytmem, życiowym przekazem. Łączy w sobie takie gatunki, jak r'n'b, soul, funk, jazz oraz pop. To wszystko dało nam niesłychanie ciepłą i pozytywną mieszankę - wytłumaczył. Z półki zagranicznej dziennikarz w zeszłym roku najchętniej sięgał po wydawnictwo "Sunset in the blue" Melody Gardo. - To pełen miłości, kojących dźwięków, urzekający, przenoszący do stolika w paryskiej kawiarni album - stwierdził.


Bartek Królik - „Raj” (Official Video). Profil: Bartek Królik


Zbigniew Zegler zachęcił do posłuchania piosenek z płyty Anny Jurksztowicz "Jestem taka sama". - Słuchając tych 15 utworów umieszczonych na wydawnictwie, przychodzą mi na myśl takie słowa, jak elegancja, szlachetność, czystość czy spokój - powiedział. Zagraniczna propozycja dziennikarza to album Gregory'ego Portera "All Rise". - To już szósta pozycja w dyskografii Portera, niesamowitego amerykańskiego wokalisty, który w swojej twórczości łączy jazz z soulem, z muzyką gospel, funkiem, popem - opowiedział. 

Paweł Sztompke zarekomendował wydawnictwo "Monika Borzym śpiewa stare piosenki" Moniki Borzym i Krzysztofa Dysa. - Mądry, głęboki głos Borzym cudownie pasuje do koncepcji tej płyty. Do takiej konwencji nie tylko starych piosenek, ale również brzmienia starych płyt. Jest tylko głos Borzym i fortepian Dysa - wydawałoby się, że na dzisiejsze czasy to mało, ale to jest akurat tyle, ile potrzeba, by przypomnieć te wielkie przeboje, polskie i zagraniczne, które znalazły się na tej płycie - ocenił. Według niego warto przypomnieć sobie również twórczość zmarłego w minionym roku kompozytora Ennia Morriconego.

Anna Jurksztowicz & Andrzej Piaseczny - Kochanie, ja nie wiem (Official Video). Profil: Anna Jurksztowicz

#NowyRokzJedynką - #Muzyka 10:00-12:00 🔸 Po sylwestrowej nocy przedstawimy autorską, muzyczną ocenę 2020 roku! 🤩 🔸...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Piątek, 1 stycznia 2021

***

Gospodarzem Muzycznego podsumowania 2020 roku był Zbigniew Krajewski.

Data emisji: 1.01.2021

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: MUZYKA 2020 Zbigniew Krajewski

Czytaj także

NaVi i Grzegorz Wilk. Premiera czwartego albumu zespołu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:22
W "Muzycznej Jedynce" dniu premiery czwartej płyty zespołu NaVi - pierwszej z Grzegorzem Wilkiem w roli głównego wokalisty - posłuchaliśmy premierowo muzyki z tego albumu (zatytułowanego "4") oraz porozmawialiśmy z liderami grupy: Pawłem Poszytkiem i Grzegorzem Wilkiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Hyży: wykorzystuję każdą wolną chwilę na tworzenie piosenek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:50
- Nie było u mnie przerwy, jeżeli chodzi o komponowanie; każdą wolną chwilę wykorzystuję, żeby tworzyć piosenki i przez ostatnie trzy lata powstało dużo więcej materiałów, niż potrzeba na złożenie albumu - mówił w "Muzycznej Jedynce" Grzegorz Hyży. 
rozwiń zwiń